RAT U UKRAJINI
Da bismo mogli razumjeti o čemu se radi, sve što se trenutno događa, nužno trebamo staviti u kontekst vremena i zbivanja sada, ali još više u prošlosti. Naime, sve ima svoje korijene u prošlosti pa ću radi boljeg razumijevanja nabrojati neke činjenice, u kojima vidim uzroke svih ovih strahota.
Hladni rat je vidljivo započeo odmah iza 2. svj. rata. Podijeljena Njemačka, Berlin s 4 zone (također i Austrija), Berlinski zid, kao simbol „željezne zavjese“. Tajvan kao neka demokratska Kina. U Europi je na jednoj strani SSSR, a na drugoj SAD, Britanija i Francuska. U Aziji Kina, a nasuprot SAD i Britanija. Francuzi čvrsto drže afričke kolonije pa i one koje su pripadale Njemačkoj. Tada omaleni čičica (ratni polit. komesar opsjednutog Staljingrada) zaključuje da je SSSR nadmoćniji od svog glavnog suparnika SAD-a, a istočasno je i prijatelj komunističke Kube. Nakon uspješnog testiranja A-bombe izgrađuju rakete tada još skromnog dometa i odlučuju ih postaviti na Kubu. Kako je Kuba u američkom „dvorištu“, 1961. dolazi do Kubanske krize i blokade Kube od strane SAD-a. Da vas podsjetim čičica je Nikita Hruščov, a predsjednik SAD-a John Kennedy (katolik). Zemlja se nalazi na rubu atomskog rata, jer si SAD ne dopuštaju u „dvorištu“ postaviti tako strašno oružje od zemlje koja je iza druge strane željezne zavjese. Uz molitve da pobijedi razum, čak su i tada, barem u mojoj okolini, bili ljudi koji su podržavali SAD. Još je svježe upamćena pomoć UNRA-e, u mljekari su još korišteni Dodge-vi i Commer-i, kamioni iz rata. Napetost je potrajala neko vrijeme,koje se činilo beskonačno, jer su sjećanja na Hiroshimu i Nagassaki još uvijek bila u dovoljno svježoj uspomeni. Hruščov i Kennedy su bili predstavnici politika koje su dovele do razilaženja i krize. Kada su sjeli za stol i riješili situaciju na opće zadovoljstvo cijeloga Svijeta, oni su slavljeni kao spasioci koji su riješili krizu. Kennedy je brzo iza toga ubijen, a Hruščov smijenjen i postavljen tvrdolinijaš Brežnjev. „Raja“ je dobila predah, a oni koje danas nazivamo duboka država, novi zadatak, kako „raju“ ponovo dovesti u stanje negotovosti i brige, kroz neke druge poteze i mjere.
Preskočit ćemo cijeli niz svinjarija s obje strane i doći do Gorbačova i Reagana, SALT-ova i konačno rušenja Berlinskog zida, kao sinbola željezne zavjese. Prodire li zapadna demokracija na istok ili komunistička diktatura na zapad? Ponovo slojevito pitanje. Što želi kapitalizam? Stvaranje profita pod okriljem demokracije. Što je pri tome demokracija, ne odlučuju najširi slojevi (narod), nego parlamenti i kongresi (iza kojih stoje nevidljivi moćnici – vlastnici kapitala), a narod uživa ono što mu je pod tim imenom dano. Što želi komunizam? Profit za odabrane diktiran iz jednog centra. Pri tome se odluke donose u Politbirou ili Centralnom komitetu i distribuiraju na niže razine, a najširi slojevi dobivaju radničko upravljanje i samoupravljanje. Postoji li tu suštinska razlika? Moje mišljenje je da nema dovoljno jakog elektronskog mikroskopa koji bi mogao naći tu razliku. Padom Berlinskog zida zapad (što god to značilo), je dobio priliku u svoju demokraciju ugraditi diktaturu, kroz tzv. liberalizam. Taj pojam je u potpunosti izgubio svoje značenje i pretvoren je u diktaturu profita i kapitala putem kojekakvih udruživanja, nevladinih organizacija, bankarske samovolje, prekomjernog tiskanja novca, izazivanja neprestanog straha u ljudima i svakako primjenom visokih tehnologija štetnih za sve živo i neživo na planeti (harpp, chemtreil-ovi …).
nastavlja se…