ŽUPANJA – Već desetak dana mještani Đurića i Račinovaca na istoku županjske Posavine nemaju pitku vodu. Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije analizom uzorka vode iz lokalnog vodovoda utvrdio je povišenu koncentraciju arsena. Iz Općine su izvijestili da voda do daljnjeg nije za ljudsku upotrebu, a lokalna tvrtka Drenovci d.o.o., kao javni isporučitelj vodnih usluga na tome području, stanovnicima je osigurala pitku vodu u cisternama. Jedino rješenje dugogodišnjeg problema vodoopskrbe Đurića i Račinovaca jest priključak na regionalni vodovod istočne Slavonije. A kada se to može očekivati, nismo uspjeli doznati.
Općinski načelnik Jakša Šestić kazao nam je da se za tu informaciju trebamo obratiti Hrvatskim vodama. Budući da je krak koji bi Đurićima i Račinovcima trebao dovesti vodu iz regionalnog vodovoda u ingerenciji Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije, upit smo poslal i njima. Zamolili smo za objašnjenje u kojoj je fazi realizacija projekta izgradnje kraka i spajanje tih sela na regionalni vodovod. Ekspresno su nas uputili na Hrvatske vode. Upit smo im poslali, ali umjesto davanja konkretnog odgovora Hrvatske vode lopticu prebacuju na – lokalnu vlast. Podsjećaju da je Zakonom o vodama regulirano područje obavljanja djelatnosti javne vodoopskrbe i javne odvodnje i da je odredbom članka 196. st. 3. izričito propisano da su jedinice lokalne samouprave dužne osigurati obavljanje djelatnosti javne vodoopskrbe i odvodnje na svom području. “Razvoj javne vodoopskrbe na području neke jedinice lokalne samouprave provodi se prema planu koji donosi skupština isporučitelja koju čine upravo predstavnici osnivača i vlasnika, odnosno predmetne jedinice lokalne samouprave bile su dužne osigurati obavljanje javne vodoopskrbe na svom području na način da su putem svog isporučitelja vodne usluge pripremile navedeni plan, osmislile odgovarajuće projekte i za njih zatražile ulaganje sredstava iz državnog proračuna, izvornih sredstava Hrvatskih voda ili EU sredstava. Na temelju svega navedenog, molim da se obratite jedinici lokalne samouprave ili isporučitelju vodne usluge na području naselja Đurići i Račinovci”, stoji u odgovoru Hrvatskih voda.
Općinski načelnik Jakša Šestić podsjeća da je Vinkovački vodovod nositelj razvoja regionalnog vodovoda i da je projekna dokumentacija za krak Đurići – Račinovci napravljena, ishođena je i građevinska dozvola, projekt je kandidiran, ali na njegovo odobrenje i novac već se godinama čeka.
– Neka Hrvatske vode objasne zašto deset godina sve stoji i nema nikakvog pomaka. Ovo je sramotan odnos prema Cvelferiji i prema graničnom području Hrvatske! Nisu tu u pitanju samo Račinovci i Đurići, tu su i Vrbanja, Soljani, Strošinci, ali svi su očito nezainteresirani za to da se ova naselja što prije spoje na regionalni vodovod. Zatražili smo sastanak s direktorom Hrvatskih voda pa ćemo pitati kada misle, u kojem stoljeću, ovo područje uvrstiti u redoslijed financiranja – ogorčen je Šestić.
– Općina je odgovorna za mrežu u naseljima i ona je kompletno izgrađena, ali žalosno je što nas tretiraju kao područje desetoga reda, i na razini Županije i na razini države. A sve to ostavlja velike posljedice i rezultira masovnim odlaskom ljudi – zaključuje.Kada će Đurići i Račinovci biti priključeni na regionalni vodovod, nije mogao odgovoriti ni direktor VVK-a Dražen Milinković. Ističe da je s njihove strane napravljeno apsolutno sve što se trebalo napraviti. I osobno negoduje zbog toga što se taj projekt, koji je uredno pripremljen i kandidiran Hrvatskim vodama, pregledan i usklađen, već nekoliko puta prebacuje iz jednog programa i fonda u drugi, “tako da više uopće nemam informaciju o tome, sve to i dalje stoji u zraku, i tako već godinama”.
Za bogate ima, za Cvelferiju nema
Riječ je o projektu vrijednom šest milijuna kuna koji bi trajno i kvalitetno riješio pitanje vodoopskrbe Đurića i Račinovaca, ali u Hrvatskim vodama, kažu mještani, očito uvijek postoje drugi prioriteti i Cvelferija je na začelju. “Dok za puno bogatije dijelove Hrvatske, za zagrebačko područje i jadransku obalu, izdvajaju silne novce i stotine milijuna kuna za unaprjeđivanje stanja u vodoopskrbi i odvodnji i što kvalitetniji život građana, za Cvelferiju, granično područje Hrvatske, koje je prije četiri godine stradalo u katastrofalnim poplavama, očito je i pitka voda prevelika investicija. Poražavajuće je da je danas, u 21. stoljeću, za našu djecu i voda luksuz. I što nam drugo preostaje nego spakirati kofere i otići što dalje”, poručuju ogorčeni mještani.
Neka Hrvatske vode objasne zašto kandidirani projekt godinama čeka na odobrenje i novac, proziva načelnik Jakša Šestić
Marija Lešić Omerović
One Comment
marco75
Samo vi i dalje glasajte za hdz, pa se njima i žalite.