U petak će se navršiti deset godina otkako su katastrofalne poplave – jedna od najvećih prirodnih katastrofa u novijoj hrvatskoj povijesti – poharale istočni dio županjske Posavine. Toga kobnog 17. svibnja 2014. godine, zbog velikih kiša koje su danima padale, Sava je dosegnula svoj tisućljetni vodostaj i oko 15 sati došlo je do puknuća nasipa u Rajevu Selu, a ubrzo potom i u Račinovcima, međusobno udaljenima 25 kilometara. Snažna je bujica potopila ta dva mjesta i susjednu Gunju, a djelomice su stradali i Đurići, Strošinci, Soljani i Posavski Podgajci. U poplavi su poginule dvije osobe, čije su se kuće među prvima našle na udaru vodene stihije, koja je u svome strahovitom naletu uništavala sve pred sobom. Iz poplavljenih sela evakuirano je gotovo 9000 osoba i oko 10.000 životinja. Ukupne štete procijenjene su na gotovo 1,7 milijardi kuna, od čega samo na objektima 1,2 milijarde kuna. Iako su kuće i infrastruktura u međuvremenu obnovljeni, poplave su dodatno potaknule iseljavanje s tog područja i velik broj stanovnika otišao je izvan Hrvatske trbuhom za kruhom. To su potvrdili i poražavajući rezultati popisa stanovništva iz 2021., prema kojima je Vukovarsko-srijemska županija u posljednjih deset godina izgubila čak 35.083 stanovnika, a gotovo trećina toga broja odnosi se na županjsku Posavinu. Najveći pad, od gotovo 30 posto, bilježe tri općine u istočnom dijelu županjske Posavine – Drenovci, Vrbanja i Gunja, koje su ostale bez ukupno 3634 stanovnika.
U petak će, doznajemo od načelnika Gunje Ante Gutića, u župnoj crkvi sv. Jakova biti služena sveta misa, a potom će kod spomen-križa nedaleko od mjesta puknuća nasipa u Rajevu Selu biti položeni vijenci i upaljene svijeće. U Domu kulture u Račinovcima postavljena je izložba “Sjećanje na poplavu 2014. – 2024.”, koja na 48 fotografija prikazuje kako su izgledali Račinovci i Rajevo Selo nakon puknuća nasipa. Prigodna će izložba fotografija “Žedni preko vode” u četvrtak, 16. svibnja, u 18 sati biti otvorena i u parku Gradskog muzeja Županja. Autor je izložbe vinkovački fotograf Zvonimir Tanocki, koji je kao pripadnik HGSS-a na poplavljenom području napravio više od 2000 fotografija. Namjera mu je bila fotografijom zabilježiti hrabre ljude – od stradalnika koji su u poplavi izgubili sve do onih koji su sudjelovali u spašavanju ljudi i imovine i otklanjanju posljedica poplave.
A Rekreativno-biciklistički klub Kotur Županja organizira u nedjelju, 19. svibnja, pod pokroviteljstvom Grada, tradicionalnu biciklijadu sjećanja na obranu od poplave. Pedalirat će od Županje do Rajeva Sela i Gunje, a prijeći će ukupno 68 kilometara. I Konjički centar Županjski kas poziva sve zainteresirane da u nedjelju, 26. svibnja, sudjeluju u 10. mimohodu jahača u znak sjećanja na obranu od poplave.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije