Stvaran broj onih koji su otišli zasigurno je i veći jer dio njih ni prijavio privremeni odlazak u policiji
Popis stanovništva iz 2021. godine pokazao je da najveći pad broja stanovnika, od čak 19,54 posto u odnosu prema popisu iz 2011. godine, bilježi Vukovarsko-srijemska županija, gdje ih je 35.083 manje i u deset je godina izgubila gotovo svakog petog stanovnika. Mnogi vjeruju da su brojke i veće jer se popisivanje obavljalo i online, pa su se zahvaljujući toj metodologiji popisali i oni koji ne žive na ovim prostorima. Pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji 2013. godine otvorene su granice i tržište rada i ukinute radne dozvole, što je bio okidač za masovni odlazak u bogate europske zemlje. Krenuo je veliki val iseljavanja zbog boljih plaća i boljih uvjeta rada, a trbuhom za kruhom otišle su i brojne obitelji s krajnjeg istoka Hrvatske.
Prema podacima Statističkog ureda Europskih zajednica (Eurostat) o mjestima gdje se dogodila najveća depopulacija stanovništva od 2015. do 2020. godine, Vukovarsko-srijemska županija ima najveću stopu iseljavanja stanovništva u Europskoj uniji – 2,5 posto godišnje. I nakon objave poražavajućih rezultata popisa stanovništva trend iseljavanja s krajnjeg istoka Hrvatske nastavljen je, građani i dalje pakiraju kofere i odlaze, što potvrđuju i podaci PU Vukovarsko-srijemske o prijavi odlazaka u inozemstvo. Naime, građani su dužni kada privremeno odlaze izvan Republike Hrvatske na razdoblje dulje od godinu dana u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, o tome obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište.
U 2022. godini privremeni odlazak iz Republike Hrvatske u najistočnijoj županiji prijavila je 3341 osoba. Najveći broj prijava, njih 860, zaprimljen je u Postaji granične policije Županja. Slijedi sjedište PU vukovarsko-srijemske u Vinkovcima, gdje se zbog odlaska u inozemstvo odjavila 791 osoba, a potom Vukovar s njih 548. U Postaji granične policije Vrbanja privremeni odlazak izvan RH lani prijavilo je 510 osoba, u Otoku njih 277, Iloku 198, a u Postaji granične policije Tovarnik 157. Odlasci u Njemačku, Austriju, Irsku, a u posljednje se vrijeme sve više otvara i Švicarska, nastavljeni su i u ovoj godini. U prvih osam mjeseci 2023. u sjedištu PU Vukovarsko-srijemske u Vinkovcima i šest pripadajućih policijskih postaja zaprimljeno je ukupno 1648 prijava. Prednjače Vinkovci (436), a slijede postaje Županja (389), Vukovar (306), Vrbanja (198), Otok (191), Ilok (81) i Tovarnik (47).
Tako govore službeni podatci, no stvaran je broj onih koji su otišli izvan Hrvatske zasigurno i veći jer se dio građana prethodno nije ni odjavio u policiji, a to će, kako su nam kazali pojedini Županjci koji se ovih dana pripremaju za odlazak u Njemačku, učiniti tek kada budu sigurni da će se snaći i uklopiti u novu sredinu. PU vukovarsko-srijemska s pripadajućim postajama u prošloj je godini donijela 91 rješenje o odjavi prebivališta po službenoj dužnosti nakon što je terenskom provjerom utvrđeno da osoba stvarno ne živi na prijavljenoj adresi, ili su je tome obavijestila tijela javne vlasti te druge pravnih i fizičke osobe.
U prvih osam mjeseci ove godine doneseno je 71 rješenje, a 2020. godini, primjerice, izdano ih je 487.
Efekti lančane migracije
Istraživanje stavova mladih s područja županije o odlasku ili ostanku na tome prostoru izrečenih u anketiranju učenika 3. i 4. razreda srednjih škola, a koje je proveo dr. sc. Krešimir Bušić s Instituta za migracije i narodnosti Zagreb, pokazalo je da oko 70 posto mladih razmišlja o tome da se iseli s tog područja. Rezultati ankete pokazali su da više od jedne trećine mladih ima pet i više članova šire i uže obitelji u iseljeništvu, a neki čak deset i više. “To nam govori u prilog tome da će se lančane migracije s tim ljudima u budućnosti povećavati ako radikalno ne promijenimo nešto u pristupu, i na lokalnoj i na državnoj razini, pa i u školskom sustavu”, upozorio je Bušić.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr