Zavod za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije u prošloj je godini zaprimio 15.577 poziva građana, šest posto manje u odnosu prema godini ranije, od čega je njih 11.256 završilo intervencijom hitne medicinske službe na terenu. Ostali su pozivatelji dobili savjet od educiranih medicinskih dispečera. Od svih intervencija 45 posto riješi se na terenu, a 55 posto pacijenata odveze se u bolnicu. Unutar takozvanog zlatnog sata, koji od dojave do dolaska pacijenta u hitni bolnički prijam povećava šanse za preživljavanje od 30 do 50 posto, odveze se 85 posto voženih pacijenata, zahvaljujući dobroj raspoređenosti ispostava Zavoda i središnjoj poziciji bolnica unutar najistočnije županije.
Rad Zavoda organiziran je sa sjedištem u Vinkovcima i ispostavama u Vukovaru, Županji, Iloku, Otoku i Drenovcima i djeluje s ukupno 7 timova hitne medicinske službe. U ambulantama Zavoda pregledano je 11.504 pacijenta, a u bolnicu je odvezeno ili upućeno njih 9,5 posto. Lani je ukupno zbrinuto 27.305 pacijenata – 5,3 posto manje u odnosu prema godini ranije.
Kako u godišnjem izvješću o radu i poslovanju Zavoda za hitnu medicinu VSŽ-a navodi ravnatelj Mato Matić, smanjenje opsega posla u svim segmentima rada u protekloj godini povratak je normalnom opsegu od prije pojave epidemije bolesti COVID-19. Lani su odrađene 402 COVID intervencije, 44 posto manje u odnosu prema 2021. godini. Služba hitne medicine prošlu je godinu završila s 23 zaposlena liječnika, od toga su četiri specijalista i 19 doktora medicine, 71 medicinskim tehničarem i 16 vozača. Zadovoljno ističe da već godinama nemaju problema s liječničkim kadrom, a redovito se održavaju i stručna usavršavanja i edukacije za djelatnike. Na raspolaganju su im i doktori obiteljske medicine i koncesionari, s kojima imaju ugovor o poslovnoj suradnji.
Zavod je sklopio ugovor o suradnji s Medicinskim fakultetom Osijek i postao je suradna ustanova za izvođenje nastave na studiju medicine. Sudjelovali su u izvođenju terenske nastave kolegija Zdravlje u zajednici za studente 6. godine, u koji su bili aktivno uključeni liječnici i medicinski tehničari. Radi zadovoljavanja najviših standarda kvalitete zdravstvene zaštite pacijenata, kontinuirano se ulaže u nabavu opreme i sredstava za rad. U 2022. kupljena su i tri nova vozila hitne medicinske službe. Stvaraju i kvalitetne prostorne uvjete za djelatnike i za pacijente.
Ravnatelj Mato Matić zaključuje da je za uspješan rad bitno educirati ljude, ulagati u infrastrukturu i opremu te voditi računa o dostupnosti timova.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr