Samo na pčelinjim zajednicama računa se da je gubitak oko dva milijuna kuna (1100 kuna po košnici), pri čemu u to nisu uključene štete na pčelarskom priboru i opremi uništenoj u poplavi. Prema točnoj evidenciji šteta na pčelinjacima, koju je Hrvatskom pčelarskom savezu dostavio Nikola Agelić, predsjednik Udruge pčelara Cvelferije, ukupno je 15 članova te udruge pretrpjelo velike, čak i potpune, gubitke pčelinjih zajednica.
– To su neviđene štete. Primjerice, pčelar profesionalac Marijan Kovačević iz Račinovaca izgubio je 220 pčelinjih zajednica. Pod vodom mu je ostala sva oprema, a mogu reći kako je Marijan imao opremu koju bi većina pčelara Hrvatske mogla samo poželjeti. Tomislav Jaružanin iz Gunje izgubio je 135 košnica, Stjepanu Babijanskom iz Đurića voda je potopila 77 košnica, Zijad Biserović iz Gunje također je pretrpio ogromne gubitke…
To su samo neki primjeri koji govore o razmjerama ove nepogode. No ti gubici nisu jedini, jer na tom je poplavljenom prostoru pčelarstvo potpuno izgubljeno za cijelu ovu godinu, s obzirom na to da i preživjele pčele više nemaju pašu na kojoj bi uopće skupile nešto meda – naglašava Agelić. Pčelar iz Gunje Krunoslav Lovrić je od ukupno 50 košnica od vode uspio spasiti manji broj pčela. – Osim košnica uništena mi je kompletna oprema. Financijski bi to značilo da sam izgubio oko sto tisuća kuna – rekao je Lovrić.
Na sastanku pčelara Vukovarsko-srijemske županije, proširenom gostima iz ostalih županija, bio je i tajnik Hrvatskog pčelarskog saveza Tomislav Gerić, koji je istaknuo kako će HPS pomoći pčelarima s poplavljenih područja. – U kontaktu smo sa svim pčelarima otkada se dogodila ova katastrofa. HPS je zamolio sve pčelare u Hrvatskoj da se uključe u akciju prikupljanja kompletnih zajednica kako bi pomogli pčelarima s poplavljenih područja. Kad se prikupe svi podaci s poplavljenih područja, počet ćemo donacije – naglasio je Gerić.
Sve donirane pčele će do 26. lipnja biti dostavljene do sabirnog centra u Spačvi. Kako objašnjavaju u HPS-u, taj je datum odabran zbog toga da bi se s tim pčelinjim zajednicama ipak mogla iskoristiti suncokretova paša. U Spačvi će se provjeriti zdravstveno stanje pčela, obaviti tretmani i uputiti ih pčelarima koji su pretrpjeli gubitke.
VAŽNO UTVRDITI ZDRAVSTVENO STANJE PREŽIVJELIH PČELA
Veterinarski stručnjaci koji su bili sudionici okruglog stola Agroglasa “Poljoprivreda nakon poplave”, održanog u Vukovaru u srijedu, govoreći o stočnom fondu spašenom od poplave, postavili su pitanje zdravstvenog stanja životinja. Istaknuli su kako će se ono morati točno utvrditi kako se ne bi dogodila znatno veća šteta na životinjskom fondu na širem području zbog, primjerice, širenja različitih zaraznih bolesti. Također je postavljeno pitanje zdravstvenog stanja pčela koje su preživjele potop, što će također veterinarske službe morati utvrditi kako bi na vrijeme mogle djelovati, odnosno omogućiti nastavak pčelarske proizvodnje ili čak uništiti zaražene pčele i njihova legla.
M.Kokaj/I.Mikulić/glas.slavonije.hr