BOŠNJACI – Gradnja Centra za promociju poljoprivrede i ruralnog razvoja “Slavonska kuća”, dugo najavljivani projekt Općine Bošnjaci, koja je svoju šansu prepoznala u razvoju seoskog turizma i u njega polaže velike nade, napokon je pred realizacijom.Šokačka kuća- Uspješno je proveden postupak javne nabave, na natječaj je stiglo pet prijava i za izvođača radova izabrana je građevinska tvrtka Zuki iz Vinkovaca. Istekao je i žalbeni rok, nije bilo primjedbi i u utorak, 3. prosinca, u Općini će u 11 sati biti potpisivanje ugovora – zadovoljan je načelnik Andrija Juzbašić. Projektom je, napominje, predviđeno otvaranje dvaju radnih mjesta, bit će zaposlen voditelj Centra i osoba zadužena za održavanje toga sustava, što će samo po sebi već puno značiti, a “Slavonska kuća” bit će centar turizma bošnjačkog kraja od kojeg će, naglašava, svi subjekti u selu imati koristi.
Kako bi iskoristili postojeće potencijale i resurse i bogatu ponudu toga kraja uvezali u originalnu priču koja će privlačiti turiste, Općina je 2015. kupila funkcionalnu staru šokačku kuću i odlučila je pretvoriti u turistički zamašnjak Bošnjaka i mjesto gdje će biti prikazana bogata tradicija toga sela, od šlinge i rukotvorina, starih zanata, vrlo bogate gastronomske ponude, do prikaza starinskog načina življenja. “Slavonska kuća”, smještena u Ulici Vladimira Nazora 72, bit će veliki vjetar u leđa lokalnim OPG-ovima i poticaj za proširenje proizvodnje, što bi se u konačnici trebalo odraziti na svekoliki razvoj i napredak, otvaranje novih radnih mjesta i ostanak mladih na tome području. Projekt je prošao na Mjeri 7.4.1 “Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu” iz Programa ruralnog razvoja RH. Juzbašić je u svibnju potpisao ugovor za financiranje gradnje s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi vrijedan 7.412.500 kuna.
Nema prodaje”Slavonska kuća” sastojat će se od četiriju zgrada s brojnim sadržajima. Ondje će biti višenamjenska dvorana i multimedijski prostor s info-pultom, izložbom suvenira i izložbenim prostorom. Sadržavat će turističko-informativni centar i izložbene prostore. Gosti će ondje moći razgledati i originalnu šokačku spavaću i dječju sobu i kuhinju sa starinskim namještajem, a u štaglju stare strojeve koji su se nekada koristili, djeca će se moći igrati na sijenu, a iza kuće bit će veliki vrt i povrtnjak s autohtonim vrstama voća i povrća, tri sjenice, prolazi, stazice, cvijeće…
U “Slavonskoj kući”, pojasnio nam je Juzbašić, ništa ne smije biti komercijalno i neće se smjeti ništa prodavati. Posjetitelji će u hladnoj kuhinji moći kušati suhomesnate proizvode i ondje će biti navedena imena svih OPG-ova koji se u Bošnjacima legalno bave tom proizvodnjom i ako su zainteresirani, moći će otići izravno kod proizvođača i ondje kupovati. Tako će biti i s drugim proizvodima, od raznih vrsta rakija, meda do šlingeraja i drugih rukotvorina.
Projekt je vrlo zahtjevan jer statika stare šokačke kuće nije dozvoljavala rekonstrukciju pa će se ona srušiti i stara cigla ponovno koristiti za gradnju nove kuće, koja će biti vjerna replika prijašnje, od prozora do svega ostaloga. Radovi, primjerice, predviđaju pažljivu demontažu i iznošenje inventara za ponovnu upotrebu, demontažu kaljeve preći koja će ponovno biti montirana…
– Vjerujemo da će ovaj projekt puno pomoći u razvoju seoskog turizma i privlačenju gostiju koji traže nešto novo, jedinstveno i originalno, koji se žele opustiti i uživati u domaćem ambijentu – ističe Juzbašić. Proširuju se i privatni smještajni kapaciteti u Bošnjacima, a cilj je osigurati bar pedesetak ležajeva za smještaj jednog autobusa gostiju.
U Općini se oslanjaju i na izletište Bošnjački vjerovi, a pojedini vlasnici OPG-ova imaju odlične ideje kojima će obogatiti tamošnju turističku ponudu.
Marija Lešić Omerović
Izvor Glas-Slavonije.hr
2 Comments
marco75
Za dva radna mjesta 7,5 milijuna kuna u selu koje nema proizvodnog pogona je puno previše.
Mala Maca
Pametnije bi bilo načelniku Stajki da je taj novac potrošio na vrtić i poslovnu zonu, ko Babina Greda, Gradište i druge općine, nego na još jedan muzej u selu