STARAČKI DOM
MLADI U TUĐINU – STARI POD LEDINU
Cijeli život oni su čuvali nas, sad je vrijeme…U Županji je najbrojnija populacija građana od 60 do 65 godina. Što će biti za desetak godina? Mladih sve manje, starijih sve više. No, to je već opće poznat trend koji se vuče već prilično dugo, a posljedično jedan problem stvara novi, što se iskristaliziralo i u ovom slučaju. Naime, osobe starije životne dobi, kojima djeca ne žive u Županji, već sada trebaju pomoć u svakom smislu riječi. Sad nam treba i „vrtić“ za starije. Jedno od rješenja je starački dom. No, to nije izgledno u bližoj budućnosti. Gradska vlast je ispuštala balone oko izgradnje staračkog doma, vrijeme prolazilo, nije napravljen čak ni prvi korak – analiza stanja. Briga za osobe treće životne dobi je sve složenija, iako postoji sve više načina razvijanja kvalitetnijeg života starijih.
NE IZVLAČIMO SE NA DEMOGRAFIJU
Danas Županja ima manje stanovnika nego prije 50 godina. Problem je i nepovoljna dobna struktura stanovništva. Baza stanovništva nam je na staklenim nogama. Grupa djece 0 – 4 godina i grupa 75 – 80 godina imaju isti broj Županjaca. Promijenio se i način života. Obitelji su sve manje, sve više je samačkih domaćinstva i sve više će ih biti. Svakim danom povećava se potreba za pružanjem različitih i novih socijalnih usluga. Iako je ovo poznata demografska slika u RH, briga o osobama treće životne dobi i lokalna je briga i ne treba čekati pomoć odozgo. Lokalna zajednica mora učiniti sve da se obitelj ne rasloji i ne slomi u brizi o skrbi za svojeg starijeg člana, da se ni jedna osoba starije životne dobi koja živi sama, ne osjeća napušteno i da stvori uvjete za što kvalitetniji život starijih sugrađana.
„VRTIĆ ZA STARIJE“
Danas brigu o starijima vodi više različitih organizacija, Dom zdravlja, Centar za socijalnu skrb, Crveni križ, gradovi/općine, domovi za starije. Svatko iz svog djelokruga pruža kvalitetnu uslugu. No, ne postoji povezanost pružatelja usluga. Potrebno je razvijati mrežu novih izvaninstitucionalnih oblika socijalne skrbi koji podržavaju obiteljski život i poboljšavaju kvalitetu života osoba starije životne dobi kao što su poludnevni i cjelodnevni boravak korisnika, organizirano stanovanje, usluge pomoći u kući, usluge povremene skrbi kada netko iz obitelji mora obaviti neki posao, primjerice, otići na pregled, u nabavku u drugi grad, u svatove, a inače skrbi o osobi treće životne dobi koja ne može ostati sama.
Cilj je da naši sugrađani što duže provode kvalitetan život u svojim domovima, u svojoj sredini, a kao zadnja opcija je odlazak u dom za starije.
U tri „državna“ doma u VSŽ je oko 500 korisnika. Sve je veći pritisak na stacionarni dio doma. Treba promijeniti odnos stacionarnog dijela i slobodnog stanovanja. Kroz organizirano stanovanje pokretnijih korisnika izvan doma, oslobađa se prostor za stacionarni dio domova.
Jedan od mogućih načina rješavanje je neiskorišteni Učenički dom u Vukovaru. Dom je uređen za 100 učenika, a ima više zaposlenih nego učenika. Vrlo brzo se može prenamijeniti u dom za starije koji mogu provoditi samostalniji život. Na taj način bi se oslobodio prostor za povećanje stacionarnog kapaciteta domova.
Rješenje je na dohvat ruke, ali nema tko potegnuti akciju. Sadašnja ekipa VSŽ nije u stanju izraditi Socijalni plan Vukovarsko-srijemske županije s analizom postojećeg stanja, kao i prijedloge u cilju planiranja i razvoja mreža socijalnih usluga pa su angažirali vanjskog suradnika.
SOCIJALNA (NE)PRAVDA
Država se polako izvlači iz sustava brige o starijima i ostavlja zbrku u domovima. Ne radi se revizija prava korištenja doma pa postoji mogućnost da je nekom korisniku promijenjen socijalni status (npr. dobivanjem nasljedstva) pa nije opravdano da koristi subvencionirani smještaj, a netko u lošijem statusu ne može koristi povoljnije usluge doma.
Većina starijih građana u županjskoj Posavini ima nekretninu, kuću ili stan, ali nema dovoljnu mirovinu kako bi plaćali smještaj u domu. Za takve građane postoji i mogućnost dobivanja kredita (ili korištenja usluge doma) na temelju nekretnine koja je u njegovu vlasništvu; dug se tijekom vremena samo obračunava, a na naplatu dolazi tek kada korisnik umre. Nažalost, cijena nekretnine u našoj sredini je niska, a nema ni kupaca.
Grad Županje je prespavao svoju ulogu u kandidiranju projekta na EU fondove. Krajem prošle godine objavljeni su rezultati projekata koji su namijenjeni za stariju populaciju.
Neki od odobrenih projekata namijenjeni su za izgradnja institucionalnog dijela za nove korisnike i razvijanje mreže novih izvaninstitucionalnih oblika socijalne skrbi koji podržavaju obiteljski život i poboljšavaju kvalitetu života osoba starije životne dobi. Dio je usmjeren na rješavanje problematike nedovoljno razvijene mreže socijalnih usluga, nedostupnosti i nedovoljne kvalitete izvaninstitucionalnih oblika skrbi za starije osobe. Projektni prijedlozi uključuju i izgradnju i opremanje stambene zajednice za starije osobe po modelu organiziranog stanovanja, kao i promociju holističkog koncepta starenja u zajednici.
KOD KUĆE JE NAJLJEPŠE
Stoga ću kao gradonačelnik kao prioritetno o ovoj temi:
- napraviti analizu stanja u Gradu, u županjskoj Posavini i susjednom Orašju
- inicirat ću osnivanje nove zajedničke ustanove grada Županje i susjednih općina koja će objediniti postojeće usluge partnerskih organizacija. Cijena takve usluge je niža od smještaja u dom i prihvatljivija je većini građana koji ionako već žive u svojim kućama. U slučaju odlaska u dom, troškovi nekretnine i dalje ostaju jer se nekretnine teško iznajmljuju ili prodaju. U konačnici, takvu brigu o starijima je najbrže organizirati, najjeftinija je i ujedno najkvalitetnija.
- grad Županja i susjedne općine dužni su provoditi mjere Strategije socijalne skrbi za starije osobe, što znači i organizirati pružanje socijalnih usluga u zajednici
- učiniti sve na povezivanju sadašnjih pružatelja usluga
- zadatak ću izvršiti novom shemom brige o starijima u županjskoj Posavini.
ONI MOGU, A MI?
U proračunu za 2022. općina Drenovci je predvidjela sredstva za dom za starije.
Hotel Blaža u Đakovu prenamijenjen je u Dom za starije.
Neka nam ona televizijska reklama o tome kako su oni godinama brinuli za nas i sad je vrijeme da mi brinemo o njima ne bude fraza nego istinska briga o našim sugrađanima treće životne dobi.
Slobodan Obradović
2 Comments
Minkenski boy
Ovi iz HDZ Zupanja već po treći puta u zadnje vrijeme napuštaju sjednicu Gradskog vijeća ( primaju vjećničke naknadu a odlaze da sjednica ??? ).
Više..
https://www.facebook.com/1548380411872844/posts/4179663845411141/
Minkenski boy
To sadasnjem gradonačelniku nije palo na pamet.
On se uglavnom u ovih 16g orijentirao na dizanje kredita i zaduživanje građana i Grada za staze i stazice a ne na povlačenje bespovratnih sredstava iz eu projekata kroz prijavu infrastrukturnih projekata.
Pa tako i ” vrtića za starije”.