Okusi i mirisi domaćeg vraćaju ih u djetinjstvo
(Foto: Marija Lešić Omerović)
Zeleni certifikat im 36 prodavača – jamstvo kvalitete i podrijetla proizvoda
ŽUPANJA – Jesen je pred vratima, kreće priprema zimnice, a mnogi su u dilemi – pripremati je u vlastitoj kuhinji ili ne. Unatoč bogatoj ponudi u trgovačkim centrima, koji po akcijskim cijenama nude ukiseljeno, kuhano, sušeno i na druge načine pripremljeno povrće, velik broj Županjaca ipak ostaje vjeran tradiciji i odlučuje se kupiti domaće proizvode koje će sami pripremati prema provjerenoj recepturi. I protekle su se srijede uputili na gradsku tržnicu, uglavnom kod svojih stalnih prodavača koji su već u rano jutro zauzeli svoja mjesta, kao što to već godinama čine tržnim danima – srijedom i subotom.
Ajvar im skup
Najtraženije je bilo sezonske povrće, a pred nekim se tezgama čekalo u redu. “Već godinama kupujemo kod našeg Gunjanca i prezadovoljni smo kvalitetom njegovih domaćih proizvoda koji se najbolje prepoznaju po mirisu i okusu i baš me vraćaju u djetinjstvo”, govori gospođa Marija. Dodaje da su proizvodi uzgojeni na selu, uz puno uloženog truda i brige, daleko kvalitetniji od onih u trgovačkim centrima, “koji često nemaju ni mirisa ni okusa”. Domaće je domaće – slažu se svi, ali ove će godine oni koji će kupovati povrće za pripremu zimnice ipak morati posegnuti malo dublje u džep jer sve je poskupjelo. Kod nekih će, kažu, količine koje će pripremiti, biti skromnije. “Nakon mnogo godina odustala sam od ajvara, preskupo mi je, a dobro ću odvagnuti što ću uopće i koliko ukiseliti. U kući nas nema puno i dok kupim sve što bi mi bilo potrebno, povrće, začine, teglice, lakše mi je kupiti gotovo, pratim akcije i uvijek se nešto nađe povoljno. A i Bosna nam je blizu”, kaže Županjka Ana.










Krastavci se na županjskoj tržnici prodaju po cijeni od dva eura za kilogram, paprika roga je tri eura, a ako se kupuje vreće, dva eura za kilogram. Neki su je prodavači nudili ii po cijeni od euro i pol za kilogram. Patlidžan je 1,20 eura, vreća paprike za kiseljenje 1,80 eura za kilogram, rajčica se prodaje za 1,70 ili dva eura, ovisno o kvaliteti. Rajčica za kuhanje može se kupiti za euro ili 1,20 eura za kilogram. Kilogram kupusa je jedan euro, tikvice euro i pol, celera 80 centi, bijelog luka 8 eura, a kilogram graha na županjskoj je tržnici šest eura.
Sve za euro
Dugogodišnji prodavač Antun Holmik domaće kruške prodaje po cijeni od 2,5 eura za kilogram, jabuke za 1,30 eura, a šljive za euro i pol; imao je i nešto malina, kupina i borovnice. Za teglu jednog od najkvalitetnijih i iznimno cijenjenih vrsta meda – medljiku tražio je 10 eura, a za pakiranje 10 jaja 2,5 eura. Njihova je kvaliteta, kaže, neupitna, domaća su i svježa, a to se odmah vidi i po ljusci. A po peteljci se, otkrio je, vrlo lako može provjeriti je li jabuka svježa ili dugo stoji u komori.
Zvonko Panjičanin iz Račinovaca jabuke je prodavao za jedan euro za kilogram, a toliko traži i za dva kilograma nešto sitnijih jabuka. “Ne želim mudrovati i gnjaviti i sebe i kupce s centima. Zaokružio sam na jedan euro i svi smo zadovoljni”, govori. Cijena domaćeg jabučnog octa je dva eura za litru. Lani su, kaže, proizveli 280 litara i sve su odmah prodali.
Pod jabukom ima dva hektara, prodaje ih i trgovačkim lancima, ali i kupcima na kućnome pragu i tržnici.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr