Prema prijavi, ukupna vrijednost projekta je 1.014.210,94 eura, od toga, prema dobivenoj odluci, očekujemo 671.800,44 eura bespovratnih sredstava, kažu u Županjskoj razvojnoj agenciji
Zgrada gradske uprave na uglu Strossmayerove i Ulice Veliki kraj, koju je nagrizao zub vremena, konačno ide u energetsku obnovu za kojom vapi već godinama. Osim što će zabljesnuti novim sjajem i dati prepoznatljiv štih strogom centru grada, obnovom će se ostvariti značajne energetske uštede, a samim tim i smanjiti troškovi upravljanja zgradom, najprije režijski troškovi. Županjska razvojna agencija izradila je i na Javni poziv za energetsku obnovu zgrada javnog sektora, koji je proljetos raspisalo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, uspješno prijavila ovaj projekt, čiji je nositelj Grad Županja. A 6. listopada stigla je pozitivna odluka da prijava udovoljava utvrđenim kriterijima i uvjetima, te da se projekt predlaže za Fazu 3 – donošenje odluke o sufinanciranju. Ukupna je vrijednost projekta, prema prijavi, 1.014.210,94 eura, a prema dobivenoj odluci, Županjci očekuju 671.800,44 eura bespovratnih sredstava. Preostala sredstva osigurat će Grad čime će se konačno stvoriti uvjeti za prijeko potrebnu obnovu zgrade gradskog poglavarstva, u kojoj je nekada bio Kotarski sud.




I SUNČANA ELEKTRANA ZA VLASTITE POTREBE
Zgrada je sagrađena davne 1920. godine i ne zadovoljava današnje zahtjeve u pogledu racionalne upotrebe energije i toplinske zaštite, a toplinski neizolirana ovojnica uzrokuje značajne gubitke toplinske energije. Kako bi se poboljšala energetska učinkovitost, ostvarile uštede godišnjih potreba toplinske energije za grijanje i primarne energije u odnosu prema trenutačnom stanju, te došlo do smanjenja emisije CO2 , projektirana je dubinska energetska obnova. Ona obuhvaća građevinske, elektrotehničke i strojarske te mjere elektromobilnosti i održive urbane mobilnosti.
Radovi, između ostalog, predviđaju toplinsku izolaciju grijane ovojnice zgrade, odnosno vanjskih zidova, podnožja, stropa i ravnog krova, te povećanje toplinske zaštite ovojnice zamjenom postojeće vanjske stolarije energetski učinkovitijom. Predviđena je i ugradnja dizalica topline. Očekivani energetski razred nakon obnove bit će B u odnosu prema trenutačnom D razredu. Tu je i rekonstrukcija/zamjena unutarnje rasvjete, a projektom su predviđeni i izvedba sunčane elektrane za vlastite potrebe snage 50 kW, punionica automobila na parkiralištu u dvorišnom dijelu zgrade te uređenje parkirališta za bicikle. Ovaj projekt, naglašeno je u prijavi, ima niz pozitivnih učinaka i utjecaja.
OSJETNE UŠTEDE POTROŠNJE ENERGIJE
Na temelju navedenih vrijednosti koje će se ostvariti provedbom energetske obnove javne zgrade, u Županjskoj razvojnoj agenciji smatraju kako je u ovaj projekt vrijedno ulagati EU sredstva jer se u potpunosti ostvaruje utvrđeni cilj objavljenog Poziva. Njime je
definirano da ušteda godišnje potrebne toplinske energija za grijanje mora iznositi najmanje 50 posto, a ovim se projektom ostvaruje ušteda od 74,58 posto. Ušteda godišnje primarne energije nakon energetske obnove iznosi 99,15 posto, a definirano je najmanje 30 posto. Udio energije iz obnovljivih izvora u godišnjoj isporučenoj energiji nakon energetske obnove je 96,82 posto. Prije obnove 0,00 posto. Projekt također doprinosi i smanjenju emisije CO2.
A energetskom obnovom stvaraju se i financijske uštede kroz smanjenje troškova grijanja, hlađenja i električne energije. A ušteđena sredstva Grad može prenamijeniti u potpore građanima, poduzetnicima, OPG-ovima i drugim korisnicima i na taj način utjecati na podizanje kvalitete života i poboljšanje demografskog trenda. Među pozitivnim učincima su i povećanje ekološke svijesti o održivosti i energetskoj učinkovitosti te poboljšanje radnog okruženja i uvjeta rada za zaposlenike.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr