Šarane tikvice predstavljaju ne samo majstorstvo i vještinu, već i specifičnu granu narodne umjetnosti. Svojom tradicijom, šaranje tikvica u Slavoniji seže u vrijeme postojanja starih obiteljskih zajednica – zadruga. Tu su vještinu nekada njegovali prije svega pastiri, koji su čuvajući svoje blago u dokolici, po uzoru na šaranje pisanica, crtali prepoznatljive motive.
Tikvica predstavlja raritet ne samo zbog svoje starosti, već i zbog izradbe i razvijenog figuralnog motiva. Šarani su svi oblici tikvica različitih veličina, prije svega biljnim i geometrijskim motivima (rozete, zvijezde, grane s cvjetovima i plodovima, različite loze…).
Šaranje tikvica započinje prije svega odabirom najljepših suhih, tvrdih tikvi, čišćenjem kore i rezanjem peteljke na vratu tikvice. Nakon toga slijedi šaranje, odnosno nanošenje šara u olovci i urezivanje (utiskivanje šara u koru tikvice s nožićem ili prilagođenim alatom oštrog vrha. Konačni izgled tikvici daju crnjenje i bojanje tikvica.
Turistička zajednica grada ŽupanjaŠarane tikvice imale su nekada davno i široku uporabnu vrijednost, te su rabljene u kućanstvima kao posude za različite svečane prigode i potrebe kao solenice, čaše, tanjurići, posude za izvlačenje rakije iz bureta, kosci su u polje sa sobom nosili tikvicu o pojasu, za nošenje vode, veće tikvice su se koristile kao pomoć za neplivače, kao plovci za držanje ribarskih mreža i sl.
Šarane tikvice su u današnje vrijeme izgubile svoju primjenu u ruralnim sredinama, ali su ostale kao prepoznatljiv i omiljen slavonski tradicijski suvenir izuzetne vrijednosti kojeg zbog svoje neobične ljepote ljudi rado poklanjaju i primaju kao dar od drage osobe. Šaranje tikvica je osebujan i jedinstven fenomen hrvatskog područja.
Od 20. prosinca 2007. godine Rješenjem Ministarstva kulture RH šaranje tikvica dobilo je svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske. Uzgoj i šaranje tikvica danas su najpoznatiji u Gradištu. Stanovnici tog mjesta su šaranje tikvica shvatili kao svoju obavezu, kao nešto što treba ostaviti u naslijeđe budućim naraštajima, kao dio tradicije.
S tim ciljem će i Turistička zajednica grada Županje u suradnji s vrsnim šaračima tikvica: Maricom Jovanovac, Anom Makarević, Katom Žigmundovac, Zdravkom Bušić i Vinkom Babić održati tri radionice šaranja tikvica:
• 05. 10. 2013. – „Snašini kućari“, K. Tomislava 129 u Gradištu;
• 09. 10. 2013. – „Matkova pecara“, J. J. Strossmayera 118 u Bošnjacima;
• 28. 10. 2013. – ZM Stjepana Grubera u Županji.
Radionice su namijenjene široj javnosti, a naročito odgojno-obrazovnim ustanovama kako bi se sačuvala i promovirala bogata slavonska tradicijska baština, te potaknuo razvoj kulturnog turizma.