Proračuni grada Županje i osam općina u županjskoj Posavini u ovoj će godini biti podebljani s približno 6,3 milijuna eura, koliko će se, prema objavljenom izračunu Ministarstva financija, sliti na ime fiskalnog izravnanja, a riječ je o mehanizmu kojim država pomaže slabije razvijena područja i ublažava nejednakosti.
Dodjelom sredstava iz državnog proračuna lokalnim jedinicama omogućuje održivo djelovanje i ravnopravno osiguranje prihoda od poreza na dohodak kako bi mogle obavljati zakonom propisane poslove i svim građanima osigurati minimalni standard javnih usluga. Zakonom o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave definirano je da općinama, gradovima i županijama, čiji je petogodišnji prosjek prihoda od poreza na dohodak po stanovniku manji od petogodišnjeg nacionalnog prosjeka i utvrđene referentne vrijednosti, razliku pokriva država.
Velika pomoć
Utvrđena referentna vrijednost kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda za 2024. za općine iznosi 447,75 eura, za gradove 453,27 eura, a županije 64,58 eura. U Vukovarsko-srijemskoj županiji svi gradovi i općine dobivaju sredstva fiskalnog izravnanja, a prednjači Vukovar s iznosom od pet milijuna eura, Vinkovcima pripada 2,37 milijuna eura, Iloku 926 tisuća eura, a Otoku milijun eura. Grad Županja u ovoj će godini moći računati na iznos od 986.255 eura. Što se tiče općina na području županjske Posavine, u blagajnu Babine Grede slit će se 778.900 eura, a Bošnjaka 664.035. Sredstva fiskalnog izravnanja povećat će prihodovnu stranu proračuna Cerne za 739.868 eura, općine Drenovci za 902.429 eura, Gradišta za 489.343 eura i Gunje za 705.265 eura. Država će ojačati proračun općine Štitar za 431.983 eura i Vrbanje za 539.786 eura. Svima njima sredstva fiskalnog izravnanja, kako ističu lokalni čelnici, jako puno znače i bez njih bi financijski bilo jako teško pratiti sve potrebe u lokalnoj zajednici, osiguravati vlastite udjele za sufinanciranje projekata, a velik dio toga novca, napominju, na različite načine vraćaju i mještanima.
Proračuni dišu
Mnogi općinski načelnici smatraju da je izmjena poreza na dohodak najučinkovitija i najjača mjera aktualne Vlade RH koja je lokalnim jedinicama dala vjetar u leđa. Uz raspoloživa sredstva iz EU fondova, omogućila im je da puno lakše žive i da mogu bitno utjecati na razvoj svog područja. Sukladno Zakonu o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave 74 posto prihoda od poreza na dohodak raspodjeljuje se općinama, odnosno gradovima, 20 posto županijama, a preostalih šest posto odlazi za decentralizirane funkcije. A upravo su zahvaljujući tim sredstvima od 1. siječnja 2018. godine, otkako je navedeni zakon na snazi, brojni lokalni proračuni konačno prodisali. U državnom je proračunu za 2024. za fiskalno izravnanje osigurano ukupno 265.445.617 eura. Odluka o udjelu za pojedinu općinu, grad i županiju u ukupnim sredstvima fiskalnog izravnanja stupila je na snagu 1. siječnja.
Cilj je države ublažiti značajne nejednakosti između općina, gradova i županija u smislu gospodarske snage i proračunskih prihoda koji se prikupljaju na njihovim područjima.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije