Sve je spremno za bušenje, kupac može odmah početi raditi – ima istražni prostor, dokumentaciju i dozvolu za istraživanje
BABINA GREDA – Na temelju odluka Županijske skupštine Vukovarsko-srijemske županije i Općinskog vijeća Babine Grede o prodaji po jednog poslovnog udjela u zajedničkom trgovačkom društvu Geotermalni izvori d.o.o., proteklog je tjedna raspisan natječaj za prikupljanje ponuda za njihovu kupnju. Tvrtka je, podsjećamo, osnovana 2013. godine s ciljem stavljanja indiciranog geotermalnog potencijala u funkciju održivoga gospodarskog razvoja. Geotermalno izvorište u Babinoj Gredi otkrila je INA u potrazi za naftom sredinom 80-ih godina prošlog stoljeća, a istraživanja su upućivala na mogućnost postojanja značajnih količina geotermalne vode na području općine. Na pripremi toga projekta posljednjih se godina intenzivno radilo. Stvoreni su svi preduvjeti za početak bušenja i sada se preko natječaja traži ozbiljan investitor jer riječ je o vrlo vrijednom ulaganju.



Sve spremno
VSŽ i Općina odlučili su prodati svatko svoj udio od po 44,91 posto temeljnog kapitala društva, jer njihova uloga, ističe načelnik Babine Grede Josip Krnić, nije bavljenje biznisom, nego stvaranje pretpostavki za gospodarski razvoj i ulaganje, što je u ovom slučaju i napravljeno. Sada je na redu operativni dio, a to je već poduzetnički pothvat. Početna prodajna cijena za oba poslovna udjela iznosi 898.020 eura, a odredio ju je ovlašteni sudski vještak, na temelju službene procjene. Kupnjom 90 posto udjela u tvrtki Geotermalni izvori d.o.o. Babina Greda, pojašnjava Krnić, kupuje se kompletno izrađena dokumentacija, pravo na istražni prostor i dozvola za istraživanje. Podsjeća da je za tu cijelu proceduru koju su prošli – od podnošenja zahtjeva za istražni prostor, raspisivanja natječaja, prijave i odabira, a potom i izrade dokumentacije – bilo potrebno oko tri godine.
– Investitor koji kupi udjele u tvrtki, ako do toga dođe, može odmah sutra početi raditi. Na našem istražnom prostoru “Babina Greda 2” sve je spremno za početak bušenja. Ima istražni prostor, dokumentaciju, dozvole, sve su pripreme napravljene – ustvrdio je. Dodaje da je i ranije bilo određenih upita zainteresiranih investitora, i sada se javljaju, uzimaju dokumentaciju, a hoće li se tko od njih javiti na natječaj, tek će se vidjeti. Rok za dostavu ponuda je 26. siječnja do 10 sati, kada će biti javno otvaranje prispjelih ponuda u sjedištu Vukovarsko-srijemske županije.
Obvezujuća ponuda
Poslovni udjeli prodat će se isključivo potencijalnim kupcima koji iskažu interes za kupnju oba poslovna udjela i koji dostave obvezujuću ponudu za njihovu kupnju istih. Obvezujućim pismom namjere ponuditelj preuzima izričitu obvezu da će u slučaju ako njegova ponuda bude najpovoljnija prodavatelju jamčiti financijsku stabilnost trgovačkog društva Geotermalni izvori d.o.o. najmanje tri godine od dana potpisivanja ugovora o prodaji i prijenosu poslovnih udjela. Nadalje, mora jamčiti realizaciju projekta izgradnje istražne bušotine geotermalne vode s bušotinskim radnim prostorom u istražnom prostoru geotermalne vode “Babina Greda 2” te izradu projektno-tehničke dokumentacije i ishođenje dozvole za eksploataciju geotermalne vode u roku od tri godine od dana potpisivanja ugovora, ako provedena istraživanja potvrde postojanje geotermalne vode. A sve sukladno važećoj Odluci o izdavanju dozvole za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru “Babina Greda 2” Ministarstva zaštite okoliša i energetike od 24. listopada 2019.
Prema svemu sudeći, riječ je o golemom prirodnom bogatstvu velike izdašnosti i visoke energetske kvalitete. Eksploatacijom vode, ovisno o njezinoj temperaturi, otvaraju se brojne mogućnosti korištenja: elektrana, staklenici, bazeni, toplice… A sve bi to trebalo potaknuti snažan gospodarski razvoj, otvaranje brojnih radnih mjesta i povećati kvalitetu života.
JEDNA BUŠOTINA 10-AK MILIJUNA EURA
Riječ je, napominje Krnić, o velikome ulaganju. Jedna istražna bušotina stoji od osam do deset milijuna eura, a ta sredstva nemaju ni Županija ni Općina. Ako se njome potvrdi ležište geotermalne vode, čija je vjerojatnost na temelju postojeće dokumentacije 95 posto, mora se napraviti još nekoliko bušotina kako bi voda cirkulirala, moraju se sagraditi cjevovodi, elektrana… A to zahtijeva na desetke milijuna eura. To je projekt koji može preuzeti netko financijski vrlo moćan i velik, netko tko može preuzeti i rizik koji ovaj pothvat nosi sa sobom.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije