SPAČVA – Na području Uprave šuma Podružnice Vinkovci Hrvatske šume d.o.o. sutra (četvrtak), ili u petak, provest će se aviotretiranje suzbijanja mrežaste hrastove stjenice.
Siše lisne sokove
Riječ je o metodi hladnog mikroniranja primjenom sredstva za zaštitu bilja (SZB) iz zraka. Mrežasta hrastova stjenica štetnik je koji živi na hrastu i siše njegove lisne sokove. Listovi gube zelenu boju i ne dolazi do fotosinteze, a zbog nedostatka hrane stabla obustavljaju svoje životne funkcije, zbog čega se u sušnim godinama mogu očekivati masovnija sušenja. Fiziološko slabljenje hrasta dovodi i do znatno ranijeg opadanja žira koji neće imati svoju klijavost, čime se onemogućuje prirodna obnova najvrednijih šumskih sastojina. Hrastova mrežasta stjenica zahvatila je Spačvanski bazen, a zbog obilja hrane i manjka prirodnih neprijatelja te odgovarajuće klime širi se velikom brzinom. Kokac je u Hrvatsku stigao prije četiri godine, najvjerojatnije transportom iz Turske i Italije, a proširio se na 14 županija. Posebice je uzeo maha na području Uprave šuma Podružnice Vinkovci gdje je šuma lani požutjela dva mjeseca ranije nego što je to uobičajeno.
– Suzbijanje provodimo biološkim insekticidom ASSET na površini od 770 hektara, i pri tome namjeravamo djelovati na zimsku generaciju stjenice i njihova jajašca. Nakon približno mjesec dana, početkom lipnja, tretirali bismo površinu od 530 hektara i pri tome planiramo djelovati na ličinke stjenice. Sve ove površine nalaze se u fazi obnove šuma pa nam je i tretman najvažniji u tim šumama – pojasnili su nam u Direkciji Hrvatskih šuma.
Izvanredna situacija
U odgovoru na upit Glasa Slavonije napominju da su ishodili posebno rješenje (dozvolu) Ministarstva poljoprivrede, jer se svaka primjena sredstva za zaštitu bilja iz zraka (aviotretiranje) odobrava samo u izvanrednim situacijama, kao što je to u ovome slučaju.
– Osim tretiranja iz zraka, suzbijanje stjenice vršimo i sa zemlje traktorskim atomizerima na području klonsko-sjemenske plantaže Petkovac, na površini od 25 hektara. Sve ove zahvate radimo u suradnji sa znanstvenicima sa Šumarskog fakulteta u sklopu projekta koji uključuje istraživanje razvoja, štetnosti i suzbijanja hrastove mrežaste stjenice, pojašnjavaju u Hrvatskim šumama.
Pokusi suzbijanja hrastove mrežaste stjenice započeti su 2016., nastavljeni su i lani, ali štetnik je pokazao veliku otpornost na gotovo sve preparate. Velik problem predstavlja ograničenje dopuštenih sredstava koja postavljaju EU regulativa i FSC certifikat. Na području UŠP-a Vinkovci prije godinu dana su s četiri insekticida obavljena tretiranja sa zemlje koja nisu dala rezultate, i zato se pristupilo tretiranju iz zraka najmanje štetnim insekticidom. Tretiranje obavljeno krajem srpnja i početkom kolovoza na 400 hektara na području šumarija Otok, Županja i Lipovac. Rezultati na kontrolnim pločama bili su zadovoljavajući, zabilježen je određen broj uginulih stjenica, a s obzirom na moguću golemu gospodarsku štetu, nastavlja se s novim tretiranjima.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ