Pobjeda. Pobjednička ekipa. Pobjeda na izborima. Političari i novinari pušu u isti rog. Samo je pobjeda u igri. Trebaju li Županji pobjednici? Ako imamo pobjednike, imamo i poražene. Ima li nas dovoljno i za pobjednike i poražene.
SVE OSIM POBJEDE JE PORAZ
Može biti alanfordovska uzrečica. Može li drugačije? Trebalo bi. U gradiću od 8 tisuća duša (?) izvršiti podjelu na pola je već pola propasti. Recimo da se građani podjele u tri grupe. Prva grupa je pobjednička na izborima, druga je poražena na izborima, treća nije niti izašla na izbore. Što se dešava nakon izbora.
NEGATIVNA SELEKCIJA
Prema dosadašnjim izbornim rezultatima, pobjednička grupa ima oko 2 tisuće građana. Iz te grupe se bira ekipa koji vodi grad. U takvom pristupu radi se dvostruka greška. Prvo, ne uključujemo građane koji nisu u toj ekipi (iako oni čine većinu građana), i drugo, biraju se građani iz prve grupe koji nemaju dovoljno kompetencija za određene zadatke, već im je to nagrada za podršku. Takva vlast nije prijateljski raspoložena prema građanima. Autokratski pristup, kontrola, bez delegiranja zadataka.
Na taj način, nekritičkom podrškom, dovodimo do prosječnosti, uravnilovke. Neuključivanjem građana gubimo na širini, raznovrsnosti, kvaliteti. I tako već smanjeni ljudski potencijal i dalje se smanjuje jer nije aktivno uključen, niti kao kreator niti kao korisnik.
IZVANA IZOLACIJA, IZNUTRA GETOIZACIJA
Grad Županja nije stvorio veze sa susjednim općinama. Županja i 8 općina županjske Posavine danas više ne čin niti 1 % stanovništva Hrvatske. Sada smo u onoj kategoriji statističke greške, nula cijelih nešto. Tko je više kriv, Županja ili općine, sada je svejedno. Županja je sigurno imala najbolji potencijal, infrastrukturu, ljude, iskustvo da postane lider, na korist cijeloj županjskoj Posavini. Uz izolaciju prema susjedima i getoizaciju unutar Županje, sada smo tu gdje jesmo, nazadujemo i čekamo financijsku pomoć od države.
SVIJET VOLI POBJEDNIKE
Ali ne kao do sada, pobjednici i poraženi. Pobjednici koji neće pobjedu koristiti kao uvod u diktatorski pristup. Treba nam promjena koja vodi razvoju. I kada ostvarimo tu promjenu, treba nam opet promjena, koja vodi novom razvoju. Što više uključenih ljudi, više posla, više posla, još više uključenih ljudi. Svi trebaju biti pobjednici.
Slobodan Obradović