Odlaganje miješanog komunalnog otpada Županjci su smanjili u većoj količini nego što je to propisano Zakonom o održivom gospodarenju otpadom.Resorno je ministarstvo kao referentnu odredilo 2015. godinu, a gradovi i općine bili su dužni svake sljedeće godine u određenom postotku smanjiti odlaganje miješanog komunalnog otpada. Do 2022. na odlagalištima će biti dopušteno trajno zbrinuti 50 posto količine otpada iz 2015. U Čistoći Županja već su sada nadomak ostvarenja toga cilja.
Lani je na konferenciji o kružnom gospodarenju otpadom, koja je u Poreču okupila više od 250 stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva, uz Novi Vinodolski i Omiš, Županja predstavljena kao primjer dobre prakse za kojim bi se trebali povesti i ostali gradovi. Direktor Čistoće Županja Ante Klanac podijelio je iskustva i održao prezentaciju o sustavu gospodarenja otpadom na području Županje, koja se tehnički opremila na vrijeme.
Reciklažno dvorište
Ta gradska tvrtka pruža usluge sakupljanja otpada u Županji te u općinama Štitar, Bošnjaci, Gradište i Cerna, za koje ima koncesiju. Spremnici su označeni čipovima te se prilikom pražnjenja evidentiraju i prenose u bazu podataka. Sakupljeni miješani komunalni otpad svakodnevno se odlaže na gradsko odlagalište u Ulici Mladena Pozajića i sve se količine, na polugodišnjoj i godišnjoj razini, prijavljuju Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Redovito se provodi monitoring odlagališta, sukladno okolišnoj dozvoli.
- Županja je 2017. godine na odlagalište smjela odložiti 3720 tona otpada, a odloženo je 3489 tona. U 2018. godini, umjesto dopuštenih 3441 tone odložene su 2984 tone. Dopuštene količine za 2019. godinu bile su 3069 tona, a odložene su 2753 tone miješanog komunalnog otpada – pojašnjava Klanac. Zbog urednog ispunjavanja propisanih obveza i dobrog gospodarenja otpadom Županja nije morala plaćati poticajne naknade, kao što su to morali neki drugi gradovi, što najbolje pokazuje da sustav jako dobro funkcionira. Čistoća Županja lani je u Gradištu sakupila i zbrinula 464 tone miješanog komunalnog otpada, u Bošnjacima 620 tona, Štitaru 298 tona, a u općini Cerna 503 tone otpada. Navedene općine također su uspjele ispoštovati propisano smanjenje količine otpada. Sakupljanje reciklabilnih vrsta otpada ova je tvrtka počela 2014. godine, a od 1. veljače 2019. u funkciji je i reciklažno dvorište u Županji, koje su građani prihvatili i pokazuje dobre rezultate.
Odlična suradnja
Građani imaju mogućnost razdvajanja pet frakcija otpada na kućnome pragu, a ostale vrste u većim količinama mogu predati u reciklažno dvorište, ili u mobilnu jedinicu reciklažnog dvorišta. Županjci i mještani općina Bošnjaci, Štitar i Gradište ondje mogu besplatno odlagati čak 48 vrsta otpada u neograničenim količinama i razdvajati ga u za to predviđene spremnike. Zaprimljeni otpad ondje se privremeno skladišti, a zatim odlazi ovlaštenim institucijama.
- U prvoj godini rada u reciklažnom dvorištu prikupljeno je 278.966 tona različitog otpada, više nego što je projektom bila zadana ciljana vrijednost, a riječ je o 215 tona – napominje Klanac. Inače, projekt “Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta u Županji” financiran je europskim sredstvima iz Kohezijskog fonda u vrijednosti od 3.387.894,90 kuna, što predstavlja 85 posto ukupnih prihvatljivih troškova.
Iznimno dobru suradnju s Gradom Županja na do sada realiziranim i projektima koji su u tijeku, a koji će dodatno poboljšati kvalitetu življenja građana, pohvalio je i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić, koji je proljetos bio u radnom posjetu Županji i sastao se s gradonačelnikom Davorom Miličevićem i suradnicima.
U TIJEKU JE 2. FAZA SANACIJE ODLAGALIŠTA
U tijeku su radovi na drugoj fazi sanacije odlagališta Stara ciglana, što je trenutačno najveći projekt koji Grad provodi u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Radovi obuhvaćaju gradnju ulazno-izlazne zone, servisnu protupožarnu cestu te sustave za oborinsku odvodnju, a završit će do studenoga. Ugovoreni iznos je 2.892.889,50 kuna. Fond će sufinancirati 60 posto iznosa, a ostalih 40 posto namaknut će Grad Županja. Preostala, treća faza sanacije odlagališta Stara ciglana bit će zatvaranje odlagališta nakon otvaranja regionalnog centra gospodarenja otpadom u Antunovcu.
NOVO VOZILO
Zbog velike potrebe tvrtka Čistoća Županja aplicirala je prema Fondu za zaštitu okoliša za nabavu novog vozila za prikupljanje otpada, gdje sufinanciranje Fonda iznosi do 85 posto. Županjci ovih dana čekaju odluku. Vrijednost takvog vozila iznosi približno 1.500.000 kuna.U prvoj godini rada u reciklažnom dvorištu prikupljeno je ukupno 278.966 tona različitog otpada
Marija Lešić Omerović
Glas-Slavonije.hr