Vaše je da samo platite školarinu, sve ostalo je naša briga. Tako nekako poručju vlasnici velučilišta zainteresirani za otvaranje dislociranog studija u Županji. Studirati u Orašju ili Županji. Danas je to trik pitanje. No, prije 10 godina to je bilo vizionarsko razmišljanje. Orašje je donijelo odluke i rezultati su danas vidjivi.
… u Orašju, učenicima završnih razreda srednjih škola, održana je smotra fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Na smotri su predstavljeni: Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet, Ekonomski fakultet, Filozofski fakultet, Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, Fakultet strojarstva i računarstva, Medicinski fakultet, Pravni fakultet, Fakultet zdravstvenih studija, Građevinski fakultet, Farmaceutski fakultet, Akademija likovnih umjetnost… http://www.orasjenews.com/u-orasju-danas-odrzana-smotra-sveucilista-u-mostaru/
… u Orašju promocija 104 diplomanta. U petak 04. ožujka na fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti mostarskog Sveučilišta u Orašju održana je svečana promocija 20 magistra struke, 55 prvostupnika i 29 profesora…
… u Orašju, održana je promocija studenata pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, koji su studirali u dislociranom centru u Orašju, Na svečanosti je ukupno diplomiralo 68 studenata. Među njima je 23 magistra pravnih znanosti, 34 diplomirana pravnika i 11 pravnika…
ZA ŽUPANJU – PROŠO VOZ
Sada naše mlade nade voze biznis busevi, proširena sjedala, sve vrste struje, valova i raznoraznih priključaka. Može se i aviončekom iz Tuzle.
Čelnici Županje ni prije 10 godina nisu imali viziju razvoja grada. Sada je ionako priča završena. Uz Osijek, Sl. Brod, Viroviticu, Požegu, Đakovo, Vinkovce, Vukovar, Pakrac, Orašje i Brčko, treba li studij i u Županji. Koja je to kvaliteta nastave, koja li su to zanimanja koja se traže na tržištu. Naši inženjeri poljoprivredne struke kose travu i režu živicu u drugim državama. U Gradu je viši referent za opće poslove – bacc.ing.agr. Što reći maturantima ako žele raditi u upravi, da li da studiraju agronomiju ili javnu upravu.
Doktorat iz javne uprave nije dovoljan da se zaposliš u gradskoj upravi. Nobelova nagrada iz ekonomije je malo da dobiješ posao u ostalim „županjskim“ tvrtkama. Te tvrtke posluju pa zakonitostima koje se ne uče na faksu.
PUTUJUĆI CIRKUS
Studiranje nije samo biflanje. To je vrijeme odrastanja, sazrijevanja. Zato je važno biti u stručnom okruženju s najboljim uvjetima (sve u svoje vrijeme). Zato postoji stipendiranje studenata. Zato postoje i studentski domovi. Upravo traje EU natječaj za 930 milijuna kuna (sufinanciranje 0 kuna – tek toliko da se zna) kojim se želi doprinijeti smanjenju troškova studiranja i povećanju pristupa visokom obrazovanju za redovite studente, s naglaskom na studente u NEpovoljnom položaju, povećanjem kapaciteta studentskih domova. Jeftino stanovanje, jeftina klopa u sveučilišnim gradovima.
Što nama nudi putujući cirkus profesora? Nedovoljno. Na kraju će iz gradske uprave pasti spika: pa, nije bilo dovoljno zainteresiranih, pa se onda ne može, pa možda drugom prilikom – u nekom drugom životu.
STRUKOVNA ŠKOLA – PRIORITET
Daleko važnije pitanje od studiranja u Županji su srednje škole. Najveći propust je NEgradnja obrtničko industrijske škole. Neprepoznavanja važnosti, bezidejnost. Izvlačenje na neki papirić koji fali, nismo mi nego vi, bolje vi nego mi, itd. Kako su to drugi riješili. Slavonski Brod, Srednja škola “Matija Antun Reljković“, dvadeset realiziranih projekata, za koje je iz EU fondova osigurala više od šest milijuna eura, u pripremi projekt vrijedan 50 milijuna kuna. http://www.ss-mareljkovica-sb.skole.hr/projekti Prije desetak godina molili su učenike po kućama da se upišu u njihovu školu. Danas, na jedno mjesto u školi konkurira 6 učenika. Kako ta škola može, a naša ne može. To nije pitanje samo Županje, nego svih okolnih mjesta.
Slobodan Obradović
2 Comments
plavusha
Čemu sve to, pogledajte samo demografsku sliku stanovništva županjske posavine..kod nas ne postoji pronatalitetna politika,samo politika depopulacije i dužničkog robstva.
Županja lagano postaje grad duhova, masa stambenih objekata je prazna,ili zapuštena,mladi i obrazovani odlaze, zašto poticati otvaranje privatnih učilišta.
Osvrnimo se malo na susjedno Orašje i dislocirane studije, jeftinija školarina,nije daleko za putovanje, nostrifikacija diplome nije toliko skupa, dakle..zapitajmo se kome u ovome gradu odgovara ovakav način obrazovanja?Djeci imućnijih sugrađana, ili ćemo dizati kredite da školujemo djecu, i uvlačiti se još dublje u sustav robstva.
Smatram da je ovo neće imati uspjeha u našem kraju, jer veća je gužva na predavanju plastičnih boca nego na kasama pojedinih centara, zapitajmo se kamo sve ovo vodi, pojedincima je dobro a ostali sisaju veslo i čekaju da dođu do socijale,ovaj grad globalno tone i nek nam ne bude svejedno
županjka
I tako bi se bivši direktor Županjske banke vratio na velika vrata kao vlasnik i profesor učilišta Baltazar u svoju Županju. Naročito uposlenici propale banke i svih tvrtki koje su se financirale kreditima iste pa propale zajedno s njom, trebaju upisati djecu na ovo učilište.