Sutra će, u okviru proslave svetkovine sv. Martina, u župnim crkvama u Privlaci, Bošnjacima i Prkovcima, koje su posvećene tome svecu, biti svečano otkrivene skulpture “Stopa svetog Martina”, rad francuskog kipara Michela Audiarda.
Sveti Martin bio je biskup, a prije toga vojnik i hodočasnik. Prehodao je veći dio Europe, a mjesta kojima je prolazio čine zanimljivu mrežu puteva koja odgovara rasporedu katedrala, crkvica i kapelica. Sama skulptura predstavlja otisak stopala, diskretno obilježen podijeljenim plaštem. Riječ je o maloj skulpturi velike simbolične vrijednosti za sve župne i lokalne zajednice koje njeguju kult svetog Martina kao povijesnu baštinu i tradiciju.
Korak po korakUz Svinjarevce, gdje je “Stopa svetog Martina” postavljena 2017., i spomenuta će tri naselja u Vukovarsko-srijemskoj županiji od sutra biti ucrtana na turističkoj, kulturnoj i hodočasničkoj karti Europe. Njihove crkve postaju dio europske baštine, kao i kulturne hodočasničke martinjske putne karte, odnosno dio velikog puta Via Sancti Martini. Naime, u okviru Vijeća Europe i Instituta europskih kulturnih itinerara, čiji je cilj promoviranje europskoga kulturnog identiteta, već više od deset godina razvija se kulturni projekt “Sveti Martin iz Toursa, Europljanin, simbol dijeljenja, zajednička vrijednost”. Pripada mu 13 europskih zemalja, među njima i Hrvatska. Taj projekt na specifičan način povezuje sve europske zemlje kroz koje je svetac nekoć prolazio, ali i one u čiju su kulturnu baštinu utkani njegov lik i djelo. “Stopa” vodi korak po korak tragom svetog Martina.
Ističući hodanje, “Stopa sv. Martina” promiče zdrav život te dijeljenje – ključne martinske inicijative zajedništva, kao simbol kretanja, putovanja, otkrića i novih susreta i poznanstava. Martinska tradicija i sačuvana baština svakoga mjesta doživljavaju se na poseban način, a “Stopom sv. Martina” ističe se važnost pojedinoga lokaliteta u kulturnom kontekstu Hrvatske i Europe.
U Hrvatskoj su 44 crkve posvećene tom francuskom svecu. Jedinstvena je to poveznica martinske tradicije, koja svojom višestrukom simbolikom zbližava martinska mjesta, ljude i običaje u svoj raznolikosti, dijeleći i promičući zajedničke vrednote u bogatoj europskoj materijalnoj i nematerijalnoj baštini sv. Martina.
Nacionalni itinerarTime se zaokružuje priča u Vukovarsko-srijemskoj županiji, hodočasnički turistički martinski put koji povezuje četiri mjesta s četiri martinske crkve. On je – ističe dopredsjednica Kulturnog centra Sv. Martin Hrvatska, dr. sc. Antonija Zaradija Kiš, iz Instituta za etnologiju i fokloristiku, koji prati pojekt i potiče njegove aktivnosti – krasna martinska cjelina koja se može razvijati. Taj je put, naglašava, za najistočniju županiju vrlo zanimljiv jer je upravo taj svetac njezin nebeski zaštitinik.
– Njime će se formirati i nacionalni martinski itinerar, za koji bi svakako trebalo napraviti brošuru i što više ga promovirati. U planu je i martinsko povezivanje Vukovarsko-srijemske županije s Osječko-baranjskom, odnosno svih naselja u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji koja njeguju kult ovoga sveca, i povezati martinski turizam. A cilj je da ovi putevi istinski zažive, korak po korak – ističe Zaradija Kiš. U Hrvatskoj je više od 200 lokaliteta koji imaju razna martinska obilježja.
Skulpture će na sutrašnjim svečanostima postaviti Europska mreža kulturnih centara Sv. Martin i Kulturni centar Sv. Martin Hrvatska, u suradnji s Vukovarsko-srijemskom županijom, općinama Bošnjaci, Privlaka i Ivankovo, lokalnim župama i Institutom za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba.
Načelnik Bošnjaka Andrija Juzbašić ne krije zadovoljstvo i ističe da će upisom na veliku martinsku kartu Bošnjaci puno dobiti u promociji i razvoju turizma, u koji u Općini polažu velike nade.
Od 2007. godine do danas u Hrvatskoj su postavljene 22 “Stope sv. Martina”, a od sutra će ih biti ukupno 25.
MARTINSKI PUT ZAMIŠLJEN KAO PJEŠAČKI
“Mi za sada nemamo neki određeni nacionalni martinski put. Počeli smo ga graditi od Zagreba do Svetog Martina na Muri, ali nije potpunot definiran i treba tu još dosta raditi. Ali u Vukovarsko-srijemskoj županiji on je jako dobro organiziran. Zamišljen je kao pješački put jer su hodočasnici pješaci. Ima jako mnogo zanimljivih ideja koje će pomoći da on zaživi i počne se razvijati, što i jest naš cilj”, ističe dr. sc. Antonija Zaradija Kiš. Poručuje da u svakom mjestu koje martinski put spaja treba istaknuti turističke specifičnosti i adute.
Marija Lešić Omerović
Glas-slavonije.hr