Došla su i ta vremena u slavonska naselja. Ne žive više zajedno, pod istim krovom, dvije-tri generacije. Rođenih sve manje, otišlih širom – sve više. Za „Baby Boom“ generaciju sada treba vrtić, ali starački. „Baby Boom“ generaciju je najbrojnija populacija u županjskoj Posavini. Najjednostavnije bi bilo kad bi u Županji osvanula zgrada sa 50 soba, zbrinula 100 korisnika, zaposlilo se 40 radnika i još sve to da izgradi država i da cijena smještaja bude ispod tržišne. E, to spada pod san..
ŽUPANIJSKI DOMOVI ZA STARIJE
Državu ne zanima državni (županijski) dom u Županji. Za korisnike o kojima je država preuzela skrb, država će i do/platiti smještaj u nekom domu. Osnivač domova za starije u Vinkovcima, Vukovaru i Iloku je VSŽ.
U Vukovaru 100 korisnika, u Vinkovcima 220, u Iloku 180 korisnika, ukupno oko 500 korisnika.
Upravni odjela za socijalnu skrb VSŽ ne objavljuje izvješće o stanju skrbi za starije u VSŽ.
2019.g. | korisnika | Cijena kn |
Vukovar | 105 | 2.400 – 2.900 |
Vinkovci | 220 | 2.100 – 3.300 |
Ilok | 180 | 1.850 – 5.100 |
ŽUPANJSKA JAVA
Problem skrbi za starije prepoznat je u Županji prije više godina. Vijećnik Mladen Huber predlagao je aktivnosti vezane uz starački dom. Nažalost, vladajućoj ekipi to nije bio prioritet, puštali su balone o poduzetnicima zainteresiranim za starački dom i na kraju pšššš… Da se tada zagrizlo u tu temu, danas bi stvari bile daleko jasnije.
ŠTO SE MOŽE UČINITI U ŽUPANJSKOJ POSAVINI ?
Objediniti sve pružatelje usluga vezanih uz starije osobe. Županjska Posavina područje je nadležnosti Centra za socijalnu skrb Županja, Doma zdravlja Županja, Crvenog križa. Svatko od njih već pruža određene usluge.
Centar za socijalnu skrb – stručna i financijska pomoć, socijalne usluge…
Dom zdravlja – patronaža, palijativna skrb, prijevoz…
Gradsko društvo crvenog križa – kuhanje i dostava obroka, pomoć u kući…
Dom za starije, obiteljski dom, udomiteljske obitelji – cjelodnevna briga o korisnicima…
Grad Županja i općine – socijalni programi…
KOD KUĆE JE NAJLJEPŠE
Provođenjem većeg broja usluga u zajednici, starije osobe bi mogle duže vremena ostati u svom domu. Produžila bi se njihova samostalnost u svakodnevnim životnim aktivnostima. Osnivanjem nove zajedničke ustanove od strane grada Županje i susjednih općina objedinile bi se postojeće usluge i na taj način osigurali novu shemu socijalne zaštite u području skrbi za starije osobe. Cijena takve usluge je niža od smještaja u dom i prihvatljivija je većini građana koji ionako već žive u svojim kućama. U slučaju odlaska u dom, troškovi nekretnine i dalje ostaju jer se nekretnine teško iznajmljuju ili prodaju. U konačnici, takvu brigu o starijima je najbrže organizirati, najjeftinija je i ujedno najkvalitetnija.
Objedinjenim provođenjem većeg broja socijalnih usluga u zajednici smanjio bi se i pritisak na klasične domove te bi domovi mogli još kvalitetnije pružati uslugu starijim osobama kojima je takva skrb neophodna.
Grad Županja i susjedne općine dužni su provoditi mjere Strategije socijalne skrbi za starije osobe što znači i organizirati pružanje socijalnih usluga u zajednici. Očito je da taj zadatak ne zanima vladajuće
ekipe u gradu i općinama. Nova shema brige o starijima u županjskoj Posavini i dalje će biti samo – san.
Slobodan Obradović