U utorak 1. kolovoza 2023. u Vinkovcima je u 78. godini života umro Josip Krunić, umirovljeni nastavnik hrvatskoga jezika i književnosti, istaknuti hrvatski učitelj i pedagog. Rođen u Posavskim Podgajcima 5. rujna 1945.
Nastavnički radni vijek započeo u OŠ „Ivan Meštrović“ u Drenovcima, a od ožujka 1973. do umirovljenja bio je nastavnik u Gunji, u OŠ „Braća Nikolić“, poslije „Antun i Stjepan Radić“.
Osim redovitih nastavnih obveza intenzivno se bavio stvaralaštvom učenika u okviru jezično-umjetničkoga područja. Voditelj Literarno-novinarske družine „Dragutin Tadijanović“, koja je objavljivala školski list „Glas mladih“, a njezini su članovi dobivali brojne nagrade za literarno i novinarsko stvaralaštvo (zagrebačka Modra lasta, osječki Maslačak, sarajevske Male novine itd.). Učenici gunjanske škole gotovo beziznimno sudjelovali su na tada republičkim Susretima, literarnoga, novinarskog i dramskog stvaralaštva, potom na državnim smotrama LiDraNo te na Susretima „Ivica Kičmanović“.
Djelovao je kao voditelj Kluba prijatelja knjige, organizator brojnih književnih susreta u školi (Miroslav Antić, Nikola Pulić, Višnja Stahuljak, Dragutin Tadijanović, Ratko Zvrko itd.), voditelj školskog kina „Osmijeh“. Pod njegovim vodstvom učenici su bili dugogodišnji suradnici Obrazovnoga i dječjeg programa Radio Zagreba, poslije Hrvatskoga radija, u prvom redu u emisiji „Stigla je pošta“.
U Školi stvaralaštva Novigradsko proljeće bio je višegodišnji mentor u videoradionici koja je proizvela niz zapaženih dokumentarnih filmova te omogućila velikom broju učenika, učitelja i nastavnika da filmski jezik (kulturu) prenose i razvijaju u svojim školama. Stvorio je 1995. multimedijski studio za učenike osnovne i srednje škole pod nazivom Studio kreativnih ideja Gunja – SKIG, a od 2003. godine počeli su se baviti i filmskim stvaralaštvom. Članovi SKIG-a snimili su velik broj filmova te su dobitnici brojnih nagrada i priznanja. Upravo ove godine održana je u organizaciji SKIG-a 14. Ljetna škola filma u Gunji na kojoj su sudjelovali polaznici iz cijele Hrvatske.
Josip Krunić sudionik je Domovinskog rata, razvojačen u činu poručnika. Suautor je priručnika za voditelje filmskih i videodružina Od ideje do premijere (2011). Bio je član Udruge za promicanje elektroničkih medija u obrazovanju Radio 5 plus iz Zagreba, Hrvatskoga filmskog saveza, Zajednice tehničke kulture Vukovarsko-srijemske županije, voditelj Županijskog stručnog vijeća za izvannastavne aktivnosti za srednje škole. Dobitnik je UNICEF-ova priznanja za izniman doprinos u razvoju filmskoga stvaralaštva djece i mladih na Filmskome festivalu o pravima djeteta (2009), državne „Nagrade Ivan Filipović“ za životno djelu u području osnovnoga školstva (2010), priznanja Delegacije Europske Unije za film koji promiče humanitarni i volonterski rad djece i mladih (2011), „Nagrade Albert Kapović“ Hrvatske udruge producenata na Zagreb Film Festivalu (2020). Generacije nekadašnjih đaka opraštaju se od Josipa Krunića, svojega velikog učitelja i prijatelja, koji je iznimnim radom i neiscrpnom energijom obilježio i njihove živote.