Energana, kapaciteta jednog megavata, električnu energiju proizvodila bi iz biomase, ostataka hrane i stajskog gnojiva, a svu proizvedenu količinu otkupljivao bi HEP. Osiguranje sirovine ne bi bio problem, jer Gunja raspolaže sa stotinjak hektara površina nekadašnje stare ciglane, 140 kilometara kanalske mreže trećeg i četvrtog reda, a nije zanemariv ni broj OPG-ova koji se bave stočarstvom i koji su zainteresirani za prodaju stajskog gnojiva. Drugim riječima, od projekta bi cijelo selo imalo koristi. Bilo bi otvoreno desetak radnih mjesta, uz angažman velikog broja kooperanata, što bi za gunjansko područje puno značilo.
Sređena je sva papirologija, ishođene su lokacijska i građevinska dozvola, ali tada je Sava pokazala svoju nepredvidljivu ćud… I umjesto da sljedećeg mjeseca, kako je i bilo planirano, Gunjanci u svojoj poslovnoj zoni ponosno otvore energanu koja je trebala dati impuls razvoju gospodarstva i potaknuti dolazak drugih investitora, cijeli je projekt sada doveden u pitanje. Načelnik Gunje Hrvoje Lucić jučer nam je rekao da je, prema informacijama kojima raspolaže, slovački investitor zapao u financijske teškoće jer je, nakon katastrofe koja je pogodila Gunju, banka odustala od kreditiranja investicije.
– Projekt gradnje energane u Gunji investitor je stoga odlučio prodati. Pojavila se druga tvrtka, također iz Slovačke, koja je zainteresirana za preuzimanje investicije. Njezini su predstavnici prije desetak dana bili u Gunji kako bi na licu mjesta provjerili sve pojedinosti. Zadovoljni su viđenim, sve im odgovara, i žele ulagati, ali oni bi, koliko sam shvatio, projekt malo promijenili i sagradili nešto manju energanu od predviđene, umjesto četiri milijuna eura uložili bi tri milijuna eura. To je nama u konačnici sada manje važno, bitno je da se krene u gradnju, da se od projekta ne odustane, i da Gunja napokon malo živne i u gospodarskom smislu – kaže Lucić. Do kraja mjeseca obećali su ga izvijestiti o konačnoj odluci.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr