14. lipnja 2026

Udruga B.a.B.e., u javnosti poznata po beskompromisnoj borbi za poštovanje ljudskih prava na jednakim osnovama za sve građane i zalaganju za rodnu ravnopravnost, nastavlja uspješno djelovanje na području Vukovarsko-srijemske županije. U Županji planira otvoriti Volonterski centar, kako je u eteru lokalnog radija pojasnila predsjednica Sanja Sarnavka, prije svega zahvaljujući odličnoj i otvorenoj suradnji sa županjskim Centrom za socijalnu skrb i ravnateljem Sašom Užarevićem.

– Vrlo često, kada dolazimo u institucije, imamo zazor zbog toga što često kritiziramo političke stranke, pa onda oni ljudi koji hoće zadržati svoje pozicije misle da će im, ako se druže s nama, to naškoditi u karijeri. Dakle, kod ravnatelja županjskog Centra za socijalnu skrb tih zazora nemamo i upravo nas je on poticao da više radimo zajedno – kaže Sarnavka.

Pojasnila je da je prvo planirano da taj projekt bude realiziran u Vukovaru, no zbog upornosti Županjaca i pozitivne klime ipak je odlučeno preseliti ga u Županju. Volonterski centar Županja u konačnici će, od ožujka 2016. godine, postati potpuno samostalna organizacija i više neće biti dio Udruge B.a.b.e.

– Mislimo da je strahovito važno da jačamo male organizacije u lokalnim sredinama da postanu jake i prepoznatljive, i to je i inače naš princip rada. I već smo uspjeli kroz naše projekte dosta ljudi zaposliti – ističe Sarnavka. Centar je smješten u prostoru u Aleji Matice hrvatske 4 u Županji, a voditeljica ureda je mlada pravnica Marina Fury.

– Riječ je o velikom europskom projektu u kojem želimo poticati volonterstvo s vrlo jasnom naznakom da volontiranje nije bezveze. Pokazalo se da se kroz ulazak u volonterstvo osoba osjeća puno bolje i kvalitetnije, društveno korisnije i to je put izlaska iz socijalne i društvene isključenosti – pojasnila je. Napominje i da se volontiranjem ostvaruje niz edukacija u kojima osobe stječu i osobnu korist i kvalifikacije koje ih mogu učiniti poželjnijima na tržištu rada.

– Mi smo stalno prisutne u sredinama u kojima mislimo da pomoć treba. Nažalost, ono što smo ustanovile je to da su već trenutkom izlaska iz Zagreba, osim kad izuzmete Istru i Međimurje, građani već diskriminirani. Zagreb ima sve službe, sve zdravstvene usluge, puno veće mogućnosti za zapošljavanje. U drugim dijelovima Hrvatske su šanse za vođenje kvalitetnog života daleko manje, što nam se čini jako nepravednim, tako mi stalno radimo u Vukovarsko-srijemskoj i Šibensko-kninskoj županiji, Lici, a dosta smo radile i u Pakracu – kaže Sarnavka.

M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr

Odgovori