Poljoprivrednici iz Vukovarsko-srijemske županije zahtjeve za poticaje dostavljaju Agenciji u Vukovaru gdje su u prvih pet-šest dana zaprimili stotinjak zahtjeva. Najveća navala očekuje se sredinom svibnja kada i istječe rok jer je već postala uobičajena praksa da se zahtjevi predaju posljednjeg dana.
Antun Golubović iz Đurića još nije podnio zahtjev za poticaj jer mora unijeti preinake površina koje do sada nisu bile prijavljivane u sustav poticaja.
– Sve do 2016. na njih nemam pravo ostvarivati poticaje, iako je riječ o površinama koje su uredno obrađivane. Vlasnik do sada za njih nije tražio poticaj pa zbog toga ni ja nemam pravo. U selu ima još takvih slučajeva, ljudi su kupili zemlju, ali na nju ne mogu ostvariti poticaje. Nastala je luda kuća – kolika imaš prava toliko poticaja dobiješ, pa ti sad povećavaj površinu koliko hoćeš, ističe Golubović.
Stjepan Filić iz Ilače obrađuje 30 hektara zemlje, a zahtjev će, kaže, podnijeti ovog tjedna, iako još ne zna koliko će čega posijati. – Agenciji kompjutorski odrede na temelju mojih podataka, koliko imam pravo čega posijati i toga se pridržavam. Još nije poznato koliko ćemo novca dobiti po hektaru za pojedinu kulturu, ali to nije ni važno jer ionako daju koliko hoće. Lani su nam dali samo 40 posto od onoga što smo trebali dobiti – kaže Filić.
Većina će poljoprivrednika zahtjev podnijeti nakon sjetve, sredinom travnja. Ako se jave ranije, a u međuvremenu dođe do kakvih promjena, samo će si nabiti dodatan posao. – Lani je poticaj smanjen pa se ne bih začudio da tako bude i ove godine jer oni nam daju koliko hoće bez obzira na to što ministar ili Vlada obeća – razočarani su seljaci.
Nezadovoljstvo stanjem u poljoprivredi proizvođači su izrazili i na skupu u Vođincima, gdje je prezentaciju o temi “Program za poljoprivredu i selo” održao Zoran Dominković. – Iz analize stanja od 2009. do 2014. godine vidi se da je došlo do pada proizvodnje, smanjenja potpora u poljoprivredi, promjene zakonskih propisa i uredbi, te propadanja 40 posto govedarskih i 25 posto svinjogojskih farmi. Istovremeno raste uvoz u svim granama poljoprivrede. Za aktualnu Vladu poljoprivreda nije strateška grana proizvodnje i njezini su prioriteti veliki proizvođači, prehrambena industrija i uvoz hrane. Ne postoji strategija i vizija poljoprivredne proizvodnje, ni bilance proizvodnje i potreba. Poljoprivredu treba dovesti na mjesto strateške djelatnosti s obiteljskim gospodarstvima kao temeljnim nositeljima razvitka poljoprivrede te boljitka hrvatskog sela – istaknuto je.
ŠUTI I PLATI
– Dobili smo od porezne uprave rješenja o obvezama za mirovinsko i zdravstveno osiguranje za ovu godinu. Uveli su nam obvezu koju do sada nismo imali, a zove se premija za zapošljavanje. Iznosi 74,24 kune, nije to puno, ali nitko ne zna za čega je namijenjena. Nema nam druge – već šuti i plati, iako smo uvjereni da je to samo još jedan u nizu novih nameta za krpanje proračuna – žale se seljaci.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr