Englezi su bili poznati i vrsni sportaši: ragbijaši, nogometaši, mačevaoci, tenisači, lovci i ribolovci. Budući da je bilo samo devet Engleza koji su došli u Županju u igru su uključivali domaće pučanstvo, uglavnom namještenike, ali i radnike na sječi i dopremi hrastovih trupaca do tvornice tanina u Županji.
Postoji prvi pisani zapis o tome kako su lokalni mladići igrali pravi engleski nogomet, dok su im Englezi bili učitelji i suigrači. Nogometna lopta s kojom su se igrale utakmice 1880. godine i kasnije na području Županje sačuvana je i danas. Lopta je građena od izvrsne kože, a sastavljena je od ukupno sedam režnjeva. Jedan režanj nedostaje. Na jednom od režnjeva nalaze se rupice za šniranac. Površina lopte izbrazdana je mnoštvom pukotina. Na mjestu tadašnje Tvornice i pojave nogometne lopte danas su prostorije i Stadion prve nogometne lopte u Hrvatskoj s otkrivenih 500 sjedećih mjesta, što je darovala svome gradu supruga vlasnika Tvornice, rođena Županjka, gospoda Katica Horvatović, tada Katy Hepburn.
A danas, točnije, jučer, ta prva nogometna lopta na ovim prostorima, napustila je Županju.
U stvari, nakon dugo, dugo godina prvu nogometnu loptu koju čuva u Zagrebu odvjetnik Augustin Lukačević, vratili su u Županju, a odmah potom, jučer je na gradskom trgu bio svečani ispraćaj lopte put Splita, a povod ovom događaju je 100-ta obljetnica HNS-a koja će se obilježiti 15. kolovoza u Splitu igranjem utakmice između reprezentacija Hrvatske i Švicarske.
Splićani koji se svim silama trude dokazati da se prva lopta odigrala baš kod njih a ne u Županji, poslali svoje adute legendarnog Davora Šukera i župana VSŽ Božu Galića da nagovore Županjce da im ustupe “balun” kako bi se mogli malo šepuriti. Naravno, mi Slavonci doba srca i široke duše, rado smo posudili dalmošima naše najvrijednije naslijeđe, i poslali gradonačelnika Davora da prati i čuva loptu na dugi put u primorje.
{joomplucat:216 limit=1|columns=1}