U Općinskoj narodnoj knjižnici u Drenovcima, u suradnji s Muzejom Cvelferije, otvorena je izložba mladog autora Tomislava Livaje iz Sarvaša, koji utjelovljuje sve poznatiju Babaseku. “Izložbetina svega”, kako ju je nazvao, prikazuje komične ilustracije u kojima autor na humorističan i zanimljiv način oživljava prizore iz nekadašnjeg života slavonsko-baranjskog puka i njihove svakodnevice, sa šaljivim i ironičnim porukama kojima se možemo sjetiti naših baka. A stavljajući ih i u filmske situacije, ismijava pojedine trendove.





“Mi danas od izložbi dosta očekujemo, da budu grandiozne i velike, a ovdje sam zapravo htio pokazati da i neke male stvari mogu biti dosta zanimljive. Ja se s Babasekom ne krećem u nekom visokoumjetničkom pravcu, već se radi o produkt-dizajnu, izradi suvenira, uporabnih predmeta koji su inspirirani šaljivom tematikom baka i baba”, kaže Livaja. Inspiraciju nalazi u etnografskom nasljeđu i tradicijskoj baštini. Završio je Umjetničku akademiju u Osijeku i radi kao gimnazijski profesor, u slobodno se vrijeme bavi folklorom, svira tradicijske instrumente i kao umjetnik slika i radi grafite. Kada ga je 2020. kolega i čuvar baranjske šokačke tradicije Filip Golubov zamolio da mu ilustrira narodne pripovijetke koje je prikupljao i koje će uskoro ugledati svjetlo dana, u određenom je trenutku, ispričao nam je, počeo raditi ilustracije pod nazivom Babaseka. “Dosad sam napravio oko 140 ilustracija i onda su mi rekli da bi to bilo zanimljivo vidjeti i na majicama, bedževima, razglednicama, torbama, prišivkama… I onda je krenulo s izlaganjem originala i proizvoda koji su nastali od Babaseke”, ispričao nam je.
A novi moment, kada se počeo odijevati u babu i izvoditi stand-up komedije, dogodio se posve slučajno, u vrijeme poklada i nakon što su kolegi nepozvani išli u svatove. Ljudima se to svidjelo, bilo im je jako komično i efektno i počeli su ga pozivati na događanja, da dođe odjenut u babu, što mu je, priznaje, bilo neobično u cijeloj toj priči. Babaseka i njezina druga, baba Pavlija Pljuskova, u Drenovcima su napravile odličan ugođaj, pjevale su i do suza nasmijale posjetitelje koji su uživali u nesvakidašnjoj izložbi. Među njima su bili i pročelnica Upravnog odjela za turizam i kulturu Vukovarsko-srijemske županije Tamara Kalistović i općinski načelnik Josip Nasurović.
“Posjetitelji su bili iznenađeni, dva su se muškarca pojavila odjevena kao babe i cijeli je koncept naišao na pozitivan odjek. Drago mi je što ljudi prepoznaju njegovu pozadinu, što prihvaćaju humor, i da se ovakav koncept krivo ne protumači”, kazao je. Taj je mladi umjetnik godinama sudionik brojnih folklornih događanja, ali i veliki kritičar svega onoga što se danas svrstava pod folklor. Smatra da je folklor danas doživio svojevrsnu degradaciju i da se svodi na prilično bezličan folklorni amaterizam. Glazba se svira gotovo isključivo na tamburama, koje nisu izvorni folklorni instrumenti, a istodobno su potisnuta neka od tradicijskih glazbala. Folkloru se, napominje, uvijek pristupalo s nekom sjetom i romantizmom, ali misli da to, realno gledano, baš i nije bilo tako divno. “U tematiku folklora ušao sam na neka stražnja vrata koja su puno bliža mladeži i realnosti i mislim da su folklori i KUD-ovi upali čak u neku patetiku, a zanemarili nekakvu logiku koja je bila prilično izražena u tom stilu života”, zaključuje. M.L.O.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr