NK Graničar – Županja, NK Šokadija – Babina Greda i NK Jadran – Gunja igraju u Međužupanijskoj nogometnoj ligi Slavonije i Baranje (MŽNL) iliti 4. liga istok. Nije to liga bez briga. Primjer, nogometaši Gunje moraju povući skroz do Pakraca. Niti lagano, niti jednostavno. Gunja nema stadion, nakon poplave snašlo ih tisuću problema, nema niti novca da financira igranje u tako skupom rangu. Gunja i Babina Greda u prvoj skupini nerazvijenosti RH, država im na kontu nerazvijenosti ekstra uplaćuje u proračun, a oni troše na rang natjecanja koji ne mogu pratiti, niti s obzirom na igrački potencijal – broj stanovnika naselja, koji se i dalje smanjuje. Kako pomoći klubovima?
KORIST ZA SUCE I DELEGATE
Liga broji 16 klubova. To je maratonsko prvenstvo od kojeg imaju jedino koristi suci i delegati koji su plaćeni po utakmici. Takva liga predstavlja veliko opterećenje za klubove. Treba platiti prijevoz, suce, delegate, utrošiti vrijeme i energiju pa sve to izorganizirati. Svaka utakmica je problem za igrače, ali i za upravu.
NOGOMETAŠI – DEFICITARNI KADAR
Sve izražajniji problem je nedostatak nogometaša. Sve je manji broj rođene djece, pa tako i potencijalnih nogometaša. U nekim sportovima više ne možeš ispasti niti iz 2. lige, jer već sada nemaju propisan broj klubova u natjecanju, a nema niti interesa klubova da iz nižih liga odu u viši rang. Već se događa da klubovi odustaju od natjecanja, vrate se u najniži rang natjecanja. Veća je šansa da se neki klub ugasi, nego da se novi osnuje.
SMANJITI BROJ KLUBOVA
Jedna od mogućnosti olakšanja rada klubovima je smanjenje lige sa sadašnjih 16 na 12 klubova. Uštede su financijske, prvenstvo kraće traje pa je lakše organizirati natjecanje obzirom na vremenske ne/prilike (zimski period), igrači bi bili manje opterećeni, pa bi i mogućnosti povreda bila manja, dobilo bi se i prostora za utakmice na turnirima. Dobilo bi se i na zanimljivosti, jer bi bila veća protočnost klubova (ulazak novih i odlazak u viši rang).
Jedna od prednosti bi bila i dobivanje više prostora za rad s mlađim kategorijama, organiziranje škole sporta, pa onda i škole nogometa, pa onda i kampova za najmlađe. Vremena se mijenjaju, ne treba čekati s reorganizacijom koja olakšava rad klubova, naročito u Slavoniji, jer situacija neće sama od sebe igrati na bolje.
Slobodan Obradović