Već ste navikli da se kritički osvrćem na mnoge stvari i događanja u ovom našem lijepom gradu. Nije to zato što ja Županju ne volim, naprotiv, da je ne volim ne bih uopće trošio energiju na ovo, a prigovaram baš zato što je volim svim srcem, i što želim za ovaj naš grad i građane samo najbolje od najboljeg. Želio bih da shvatite jednu stvar, moje kritičko osvrtanje ili što bi neki od vas rekli – vječno prigovaranje, ne znači automatski da to o čemu je riječ ne valja, ali znači da bi neke stvari po mome viđenju, mogle biti puno bolje, jer u Županji ima jako puno pametnih i inteligentnih ljudi sposobnih za nevjerovatne stvari, mladi sa novim idejama i svježinom, a stari sa iskustvom, i ako se samo 1% od mojih sugestija i prijedloga ostvari to je već znatan napredak. I zato što volim ovaj grad evo još jedan članak.
Prošlo jubilarno 55. Šokačko sijelo. Nekom sjetno, nekom sretno! A nekom bi trebalo zvoniti na akciju! Sad, a ne za pola godine i više! Programski sadržaji Sijela bili su uvjetovani covidom, ali i kunama! Već godinama ista priča, nema novca… Paaaa, onda rješavajte problem, pronađite novac. Valjda tome služi i Organizacijski odbor. Na današnji dan je Hrvatska na predzadnjem mjestu u EU po isplaćenim sredstvima EU fondova. Jedan od razloga tako lošeg rezultata je što nema dovoljno dobrih prijavitelja. Za to je „krivo“ i Šokačko sijelo jer nije preuzelo na sebe odgovornost najvažnije manifestacije Županjske Posavine, već onako od prilike do prilike, stisni i otisni.
KOLIKO MUZIKE – TOLIKO PARA
Ako ćemo po onoj „koliko para, toliko muzike“, odsvirat ćemo svoje ubrzo. Ali, treba biti baja pa to preokrenuti: „Koliko muzike – toliko para“! Znači, ponudiš aktivnost, a EU fondovi to financiraju.
Preduvjet za financiranje je registracija Sijela kao pravne osobnosti. Ne prolazi bacanje love u gradski proračun kao u sepet pa se ne zna što se financiralo. Ni plana, ni realizacije, ni izvještaja.
Kolo treba povesti žešća ekipa, s više volje, želje, znanja, htijenja. U Planu razvoja Grada Županje treba barem jedna stavka o planiranom razvoju – tko, što, kada, koliko košta. Naravno, i audio – video dokumentaciju prezentirati na internetu. Nije to na riječ (ko u onom vicu) pa me onda krenula karta. Bez crno na bijelo neće biti ni kolko crnog pod noktom.
ŠOKAČKO LJETO – ŽUPANJSKA BAJKA – BOŽIĆNO SIJELO
Šokačko sijelo nije fokusirano na folklor. Popratne manifestacije su preforsirane. Sadržaji su izmiješani pa imamo nestrukturirani miks: Šokačko ljeto – Županjska bajka – Božićno sijelo. Šokačko sijelo ne smije biti švedski stol svega i svačega. Mora definirati svoju folklornu i običajnu baštinu Županjske Posavine. Popratni sadržaji su dobro došli, ali s mjerom.
Sijelo, kao pravna osobnost, ima mogućnosti javljati se na natječaje, ne samo za manifestaciju Šokačko sijelo već i za neke od aktivnosti koje mogu biti dio Sijela. Natječaji više nisu 40, 50 već 400, 500 tisuća kuna (jednostavnije je pratiti provođenje jednog natječaj nego 10).
TAMBURICE ZA NAJMLAĐE
Šokačko sijelo je uvijek vodilo računa o najmlađima, ali sada to treba podići na zasluženu razinu ako želimo ostvariti svoju zamisao o očuvanju tradicije i onoj s koljena na koljeno. Nameće se neophodnim i ostvarivim, primjerice, projekt Škole tamburice za djecu početnike po selima. U projektu se kupi 10 tamburica, plati se stručni pedagoški voditelj tambure koji tri puta tjedno radi s jednom grupom iz jednog naselja i tako tri mjeseca. Polaznici poslije probe nose tambure kući i vježbaju… Sljedeća tri mjeseca na redu su djeca u drugom selu, zatim treće… Na kraju projekta je ljetni kamp tambure od tjedan dana u Rogoznici. Završni nastup je na Sijelu. Sve plaćeno, tambure, učitelji, prijevoz, osvježenje, razglas, plakati, radio promidžba… Je l’ može bolje?
MALO LITERARNO SIJELO
Šokačko sijelo može biti prijavitelj projekta vezano uz pismenost mladih, medijsku pismenost, kulturu čitanja, čuvanje lokalnog govora i izričaja. Usput, žalosno je što još uvijek nemamo Zbornik literarnih radova s proteklih Šokačkih sijela (ima tek jedna davna zbirka s početka) i općenito, izdavačka djelatnost je nesistematična i slaba, za pojedine sadržaje svela se na privatne fotografije i uspomene. Da nije Škegre, portala Županajc.net i pomalo Muzeja, sve bi palo u zaborav. Ne smijemo se oslanjati samo na digitalne zapise.
U Europskom socijalnom fondu može se javljati u područja obrazovanja i/ili područja socijalnog uključivanja, pogotovo kao potpomognuto područje, bogu iza nogu.
Šokačko sijelo može biti i partner u projektima. Ako je poziv prvenstveno namijenjen knjižnicama, onda Šokačko sijelo može biti poželjan partner i na taj način se nadopunjavati, jačati prijavu projekta.
Slično je i s udrugama iz kulture. Ako je poziv namijenjen prvenstveno KUD-ovima, onda Šokačko sijelo može biti partner na pozivima „Umjetnost i kultura za mlade“ ili „Umjetnost i kultura online“.
U novom smo programskom razdoblju EU fondova. Šokačko sijelo ima priliku povezati općine, KUD-ove, muzeje, knjižnice i na taj način osigurati novac za aktivnosti pa da se više ne kuka, nema para, nitko nas ne voli…
Uzdaj se u se i svoje EU prijave natječaja!
Slobodan Obradović