Prvih milijun kuna uplatit će odmah, iznos od 1,5 milijuna kuna do 15. rujna, a preostalih 2,5 milijuna kuna u 14 jednakih anuiteta, u razdoblju od 1. siječnja 2023. do veljače 2024. godine.
Županjski gradonačelnik Damir Juzbašić predsjednici Uprave Borova, Gordani Odor, predložio je dinamiku obročne otplate duga od pet milijuna kuna, koliko je Grad Županja, prema pravomoćnoj presudi Visokog trgovačkog suda RH, kojom je okončan dugogodišnji sudski spor, dužan isplatiti toj vukovarskoj tvrtki.
Nakon pobjede na lokalnim izborima u svibnju prošle godine i preuzimanja vođenja Grada od bivšeg gradonačelnika Davora Miličevića, koji je tu dužnost obnašao u četiri mandata, Juzbašića je krajem prosinca dočekalo neugodno iznenađenje – višemilijunska financijska obveza i veliki problem koji je prijetio mogućom blokadom računa Grada. Iako Županjci imaju pravo na reviziju, ona ne odgađa izvršenje presude, pa se u svakom trenutku mogla očekivati ovrha koja bi u velikoj mjeri ugrozila funkcioniranje Grada, koji već ionako kleca pod teretom negativnih gospodarskih i demografskih trendova. A to bi za Županju, koja je u posljednjih 10 godina ostala bez čak 2844 stanovnika, bio dodatan udarac.
Svjestan ozbiljnosti situacije, Juzbašić je o svemu izvijestio i vukovarsko-srijemskog župana i Ministarstvo financija, jer su u cijeli ovaj slučaj, koji seže još u 2006. godinu, bili uključeni i Županija i država. No, Grad će, kako stvari stoje, ovaj problem, „težak“ približno 12 posto županjskog proračuna za 2022. godinu, ipak morati rješavati sam. Ne na teret građana
Kako bi posljedice izgubljenog dugogodišnjeg sudskog spora građani osjetili u što manjoj mogućoj mjeri, Juzbašić je Borovu ponudio obročnu otplatu duga do veljače 2024. godine, a očekuje se da će ga prihvatiti i Nadzorni odbor ove tvrtke. Županja je, doznajemo iz dobro upućenog izvora, prvih milijun kuna spremna uplatiti odmah, i to već u utorak, a iznos od 1,5 milijuna kuna do 15. rujna. To će značiti i rebalans gradskog proračuna, kako bi se prenamjenom pojedinih stavki osigurala potrebna sredstva. Ono što je za građane vrlo bitno, a što svakako treba istaknuti je to da Grad ne namjerava dizati ni gradski prirez, neće povećavati cijene vrtića niti komunalnu naknadu, do kraja godine sve ostaje na istome i neće se posezati u džepove građana kako bi se namaknula sredstva za isplatu duga. Preostalih 2,5 milijuna kuna, ukoliko prijedlog bude prihvaćen, Grad će Borovu isplatiti u 14 jednakih anuiteta, u razdoblju od 1. siječnja 2023. do veljače 2024. godine.
A gradonačelnik Damir Juzbašić o cijelom će slučaju i situaciji u koju je Županja dovedena presudom Visokog trgovačkog suda RH, te o svim drugim pojedinostima govoriti na konferenciji za medije, najvjerojatnije u srijedu. Pomoć radnicima Lužnjaka
A sve je, podsjećamo, počelo još 2006. godine kada su ogorčeni radnici posrnule Drvne industrije „Lužnjak“ danima prosvjedovali pred tvornicom tražeći isplatu neisplaćenih plaća, a tadašnji je gradonačelnik Miličević, u dogovoru s bivšim županom Božom Galićem, tražio način kako im pomoći.
Županija je početkom studenog te godine na račun Grada prebacila 2,5 milijuna kuna koji su podijeljeni radnicima, a Grad se potom našao u problemu kako vratiti dobivenu pozajmicu. U priču se potom uključuje tvrtka Borovo, u vlasništvu države, koja je početkom prosinca, kako je u javnosti tada pojašnjeno, prema naputku Hrvatskog fonda za privatizaciju, na račun Grada uplatila 2,5 milijuna kuna. A tadašnji je direktor Borova, Mirko Ćavara, ustvrdio da je to učinjeno „kako bi se Županju spasilo bankrota“, što je Miličević kategorički odbacivao i nazivao neutemeljenim optužbama. Pojašnjavao je da je riječ o novcu koji je Fond uplatio za bivše radnike posrnulog Lužnjaka. Grad je, ustvrdio je, pokazao dobru volju i pomogao im, poslužio je kao transfer u prijenosu novaca između Fonda, Borova i radnika. I na sjednicama Gradskog vijeća na kojima su se lomila koplja oko ovog slučaja, a koje smo redovito pratili, tvrdio je da se radilo o transferu koji je išao preko Grada samo iz razloga što je sjedište tvrtke bilo u Županji, kako bi se pomoglo ljudima. Svoje je tvrdnje potkrijepljivao i izvodom banke.Sudske presude
No, Borovo je tu transakciju vodilo kao pozajmicu i cijeli je slučaj dobio sudski epilog. Pojavila se i informacija kako je Miličević, nakon što je Borovo zaprijetilo tužbom, zatražio pomoć i od tadašnje premijerke Jadranke Kosor, a taj je dopis, u kojemu detaljno pojašnjava transfer novca, predložen i kao dokaz u postupku, što sud nije prihvatio. Premijerka ipak nije udovoljila zamolbi da se Gradu Županju iz proračunske pričuve uplati 2,5 milijuna kuna koje će potom biti prebačene Borovu.
Krajem 2011. Trgovački sud u Osijeku prvostupanjsku presudu donosi u korist Borova i Gradu Županji nalaže isplatu 2,5 milijuna kuna, uvećanih za zakonske zatezne kamate. Grad je uložio žalbu, a Visoki trgovački sud u Zagrebu sredinom 2016. preinačio je presudu i odbio tužbeni zahtjev Borova. Utvrdit će da je tužitelj na žiroračun tuženika 1. prosinca 2006. doznačio iznos od 2,5 milijuna kuna, a iz naloga za plaćanje i bankovnog izvatka o promjenama i stanju na računu tuženika proizlazi da je u rubrici „opis plaćanja“ navedeno „prijenos sredstava iz Fonda“.
Borovo je na drugostupanjsku presudu u korist Grada Županje odgovorilo revizijom, koja je prihvaćena, i Vrhovni je sud lani u rujnu predmet vratio na ponovno suđenje. Visoki trgovački sud RH krajem prosinca 2021. donosi pravomoćnu presudu prema kojoj Grad Županja Borovu mora vratiti novac.
Uz glavnicu, kamatu i sudske troškove riječ je iznosu većem od pet milijuna kuna.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr
One Comment
Tikva
Ukratko: Grad Županja je dobio jedno veliko ništa i to ništa mora platiti samo 5 milijuna kuna. Genijalan poslovni poduhvat uglednih članova HDZ partije.
Vjerojatno su im poslovni uzori braća Trotter iz Mućki i evo uspjeli su nadmašiti i njih.
Da su mene pitali ja bih im prodao ništa za 200 tisuća kuna i još bih im dao kišobran gratis.
Šta očekivati od članova partije koja drži hrvatski rekord po broju osuđenih članova za razne malverzacije????
Čak i kad im je navodno cilj pomoći oni prave štetu.