Prije nekoliko mjeseci iznenadio ga je telefonski poziv iz Zavoda za tipizaciju tkiva KBC-a Zagreb, kojim je obaviješten da postoji bolesnik koji ima iste antigene tkivne snošljivosti kao i on te su ga ponovno upitali pristaje li na donaciju stanica.
– Rečeno mi je da ne moram odmah odgovoriti. Malo sam razmišljao, a kroz glavu mi je prolazila igla koja se zabija u kosti zdjelice i nije mi bilo svejedno. No, spoznaja da lijek za spašavanje nečijeg života leži u meni ipak je bila jača od straha. Pojasnili su mi da mogu birati između darivanja koštane srži i perifernih matičnih stanica – ispričao nam je Ivan.
Odlučio se za ovo drugo, jer je postupak bezbolan i nije potrebna anestezija. Periferne matične stanice uzimaju se postupkom leukafereze, odnosno odvajanjem perifernih matičnih stanica iz cirkulacije darivatelja. Aparat je sličan dijalizatoru. Krv darivatelja iz jedne ruke ulazi u aparat, centrifugira se i odvajaju se matične stanice, dok se ostali dio krvi kroz drugu ruku vraća u cirkulaciju darivatelja. Prije postupka Ivan je nekoliko puta odlazio u Zagreb, obavljene su mu sve pretrage i plaćeni putni troškovi. Pet dana prije leukafereze morao je primiti 15 injekcija koje pospješuju izbacivanje matičnih stanica u krvi. Davala mu ih je majka Marija, inače medicinska sestra. Tih je dana, prisjeća se, imao povišenu temperaturu i osjećao oštre bolove u leđima. Na Rebru je krajem travnja smješten u apartman. Postupak je trajao nešto više od četiri i pol sata, a u bolnici je bio tri dana.
– Ljudi se boje igle, takav sam i sam, ali moram priznati da uopće nije bilo strašno kako izgleda. Poslije sam osjećao iscrpljenost i bol u predjelu slezene, pa sam tri tjedna bio na bolovanju. Zahvaljujem poslodavcu koji je za to imao razumijevanja – rekao je Ivan.
U sljedeće dvije godine bit će na raspolaganju, u slučaju da se osobi kojoj je donirao matične stanice bolest vrati. U hrvatski Registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica do kraja svibnja ove godine upisano je 35.949 potencijalnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica, od čega je tipizirano 27.775 uzoraka. Iz Hrvatskog registra izdano je 19 transplantata, 11 za primatelje u Hrvatskoj, a osam za primatelje izvan Hrvatske, čime je spašeno 19 života!
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ