Takvo vijeće imalo bi pravo nadzora nad ispisom telekomunikacijskih veza te prikrivenim radnjama, no kako upozoravaju nevladine udruge, riječ je samo o kozmetičkom i neefikasnom nadzoru policije koji neće garantirati i bolju zaštitu ljudskih prava građana.
Dosta je skandala
Nadzor bi se trebao obavljati nakon završetka kriminalističkog istraživanja, obavljao bi se samo za prikrivene mjere i ispise poziva, a kako ne bi došlo do nadopisivanja brojeva na naloge za ispis telekomunikacija, što se u Hrvatskoj već događalo, Vijeće bi trebalo dobiti podatke i od Operativno-tehničkog centra za nadzor telekomunikacija (OTC).
Naime, u Hrvatskoj je već bio izbio skandal u kojem je utvrđeno da su policijski šefovi naložili ispis za jedne brojeve, a u OTC-u je netko dostavio još nekoliko dodatno dopisanih brojeva. Policija bi od sada prikrivene radnje mogla koristiti tek ako ne može nikako drugačije doći do potrebnih informacija, a u kriminalističkoj obradi bi trebali pismeno navesti koje su se to radnje prije koristile i nisu dale rezultat.
Također, točno se propisuje i za što se prikrivene mjere i ispis telekomunikacija može koristiti: sprječavanje i otkrivanje kaznenih djela za koja se progoni po službenoj dužnosti, sprječavanje opasnosti i nasilja te pri potragama za osobama i predmetima. O svim prikrivenim radnjama i izlistima telefonskih poziva koji se zatraže u roku od 48 sati moraju biti izviješteni ravnatelj policije te za slučaj zaduženi zamjenik državnog odvjetnika.
glas-slavonije.hr