U tijeku je službena procjena vrijednosti nekretnina
ŽUPANJA
Grad Županja spreman je otkupiti zemljište u naselju Šećerani na kojemu su objekti restorana Kristal i prostorije NK-a Radnički. U Hrvatskoj industriji šećera (HIŠ), koja je njihov vlasnik, odlučili su ih ili srušiti ili prodati – potvrdio nam je predsjednik Uprave Željko Zadro. “Mislim da je najbolje da to Grad kupi od nas. Ovako samo propada, a nakon vjetra i štete koju je pričinio, rješenje je ili rušenje ili ozbiljna rekonstrukcija. Budući da je naš fokus na rekonstrukciji pogona te povećanju energetske učinkovitosti, nemamo kapacitete za ulaganje u imovinu koja nema veze s proizvodnjom šećera. Dvije su opcije – možemo ili srušiti ili prodati!”, zaključio je.





KUU KRISTAL-SLADORANA I NK RADNIČKI
Najavljena mogućnost rušenja tih zgrada, koje je sredinom prošloga stoljeća u svome radničkom naselju izgradila županjska tvornica šećera, odjeknula je među građanima koji su za njih i sentimentalno vezani i zabrinula je korisnike tih prostora. Restoran Kristal nekada je bio glavno okupljalište i središte društvenih zbivanja u gradu – mjesto održavanja raznih proslava, maturalnih zabava, poznatih plesnjaka, a mnogi su parovi ondje priređivali svadbene svečanosti. Restoran već godinama nije u funkciji, a zub vremena učinio je svoje. U dvorani kina Kristal u sklopu toga objekta svoje probe i danas redovito održavaju članovi Kulturno-umjetničke udruge Kristal-Sladorana. Osnovana je 1950. kao Radničko kulturno-umjetničko društvo, a u proteklih 73 godine postavila je temelje i dala pečat kulturnom životu grada. Kroz nju su prošle generacije Županjaca koje su upravo u kinu Kristal, koji je postao njihov drugi dom, kroz razne sekcije naučile izvesti prve glumačke uloge na pozornici, plesati slavonska kola, svirati tamburu, pjevati mnoge pjesme. Ta je udruga idejni začetnik i utemeljitelj Šokačkog sijela i jedan od utemeljitelja Festivala glumca, a svojim djelovanjem obogaćuje kulturni život grada. NK Radnički osnovan je 1948. godine i njegovo je osnivanje vezano uz nastanak i početak rada županjske šećerane. Uz seniorsku momčad, u klubu djeluje omladinska škola s više od 120 djece u selekcijama predlimača, limača, mlađih pionira, starijih pionira i juniora, koji rade sjajan posao i ostvaruju odlične rezultate. Klupske prostorije Radničkog u zgradi su pokraj restorana Kristal, a ondje je smještena i kuglana.
OTKUP PARCELA OTVARA NOVE MOGUĆNOSTI
Gradonačelnik Damir Juzbašić na posljednjoj je sjednici Gradskog vijeća poručio članovima KUU-a Kristal-Sladorana i NK-a Radnički da ne moraju brinuti i da do rušenja njihovih prostorija neće doći, a Grad će pronaći način kako sve to posložiti. Izvijestio je da su u pregovorima s vlasnicima Hrvatske industrije šećera koji su Gradu ponudili otkup cjelokupne čestice na kojemu su spomenuti objekti, a koja se s pripadajućim parkom prostire na površini od približno 13.000 kvadrata, uključujući postojeće objekte. U tijeku je procjena vrijednosti navedenih nekretnina.
Glavni je razlog zbog kojega se Grad odlučio na ovakav potez, prema riječima gradonačelnika, zadržati NK Radnički i KUU Kristal-Sladorana u njihovim prostorima, a tražit će se i dodatna rješenja. Uskoro ide i natječaj za financiranje obnove takvih zgrada na koji se u Gradu planiraju javiti ako dotad uspiju riješiti vlasništvo i pripremiti svu dokumentaciju za prijavu.
Grad, koji u svome vlasništvu u tome naselju već ima četiri čestice, također će po procijenjenoj vrijednosti, čiji je postupak u tijeku, otkupiti i dvije čestice u vlasništvu županjskih škola, uz suglasnost Vukovarsko-srijemske županije.
Otkupom navedenih nekretnina porast će i vrijednost gradske imovine, a s vremenom će se otvoriti i nove mogućnosti njihova stavljanja u funkciju, ovisno o interesima i potrebama, a na korist lokalne zajednice.
SJETA: ZLATNO DOBA KOLONIJE ŠEĆERANA
Mnogi se sa sjetom i nostalgijom prisjećaju zlatnog doba naselja Šećerane, zahvaljujući tvornici šećera sagrađenoj 1947. godine koja nije žalila ni truda ni novca kako bi svojim radnicima, koji ondje žive, osigurala sve uvjete i sadržaje za kvalitetan život. Imali su zdravstvenu stanicu, osmogodišnju školu, gimnaziju, društveni dom s kuglanom i sportskim igralištem, dječji vrtić, restoran i kino, čitaonicu, park, trgovinu mješovite robe, pekarnicu i mljekarnicu, voćarnicu, brijačnicu, frizera, postolara, tržnicu… Kolonija je bila kao mali grad, imala je svoju intimu, dušu, ljubav, gostoljubivost… O svemu tome u svojoj knjizi „Kolonija, Šećerana“ progovara i Borislav Maričić koji na osebujan esejistički način čitateljima dočarava „zlatno doba toga naselja“. Šećerana je tada bila centar društvenih zbivanja u Županji, ondje se, kažu, živjelo “kao u Americi”. Kako je i zašto nastao taj “grad u gradu”, tko su bili njegovi stanovnici, i kako se ondje nekada živjelo kada je Šećerana bila mlada, lijepa i nova, u knjizi “Šećeranski spomenar” opisala je i Mira Katarina Zorić. A svi koji su, kao i autorica, rođeni i odrasli u tome naselju za sebe uvijek kažu isto – Šećeranac jednom, Šećeranac zauvijek!
MARIJA LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr