UROD PREPOLOVLJEN, KVALITETA VRHUNSKA
Stjepan Ćurdo zabrinut je i pita se hoće li uopće imati kupaca jer kuga je opustošila svinjce, možda i neće ići u drugu berbu
SOLJANI
Na poljima OPG-a Ćurdo u Soljanima na istoku županjske Posavine u tijeku je berba začinske paprike u kojoj su angažirani članovi obitelji i prijatelji, a upravo je u kvalitetnoj domaćoj mljevenoj paprici jedna od tajni dobrog slavonskog kulena jer mu daje vrhunsku kakvoću, punoću okusa i lijepu tamnocrvenu boju. I tko jednom baci loš kulen, tvrde proizvođači, na kvalitetnoj paprici više ne štedi. No ove je godine, govori nam Stjepan Ćurdo, neizvjesno hoće li potražnje za začinskom paprikom uopće i biti i hoće li je imati kome prodati. Afrička svinjska kuga, koja se krajem lipnja prvi put u Hrvatskoj pojavila u Posavskim Podgajcima na istoku županjske Posavine i počela se širiti po okolnim selima i dalje, opustošila je svinjce u u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Eutanazirano je više od 6000 komada svinja. Uvedene su zabrane i ograničenja vezana uz klanje svinja i preradu mesa i mnogo je nepoznanica.



Prinos manji 40 posto
Uspješnom proizvodnjom domaće začinske paprike ova se vrijedna obitelj bavi već 32 godine, imaju riješeno navodnjavanje, suvremenu sušaru i mlin, uzorke paprike redovito šalju na analizu, a dobiveni certifikat jamči da je zdravstveno i na svaki drugi način ispravna. Proizvode je površini od oko dva hektara, a s radovima i pripremom sadnica kreću već početkom ožujka. Začinska paprika zahtijeva mnogo ručnog rada, od okopavanja do branja plodova, a njezina proizvodnja zahtijeva i poprilična ulaganja. Ova je godina, kaže Stjepan, bila loša. U svibnju je bilo jako puno kiše, njive su plivale u vodi, a u srpnju je olujno nevrijeme učinilo svoje i sve se to odrazilo na proizvodnju. Urod će biti smanjen za oko 40 posto, ali je kvaliteta paprike vrhunska. Za sušenje se biraju samo najbolji plodovi. Nakon branja, paprika ide na sušenje, mljevenje, miješanje i kada dobije željenu boju, pakira se i spremna je za prodaju. Ove bi godine trebali imati oko dvije tone mljevene paprike. Za kilogram mljevene potrebno je ubrati oko osam kilograma svježe paprike. Dosadašnjih su godina začinsku papriku uglavnom prodavali na kućnome pragu. Sudjeluju i na sajmovima domaćih slavonskih proizvoda. Imaju i svoje stalne kupce, koji su iznimno zadovoljni njezinom vrhunskom kvalitetom, bez ikakvih dodataka.
Oko 23 eura/kg
Među njima su mesari i proizvođači suhomesnatih proizvoda, koji su za svoje prerađevine – kulen, kulenovu seku i kobasice – godinama koristili soljansku začinsku papriku, ljutu i slatku. A sada će, strahuje Stjepan, puno njih zasigurno odustati od toga posla, neki će smanjiti preradu i pitanje je hoće li proizvedene količine mljevene paprike uopće imati gdje plasirati. Prva berba je, govori Stjepan, završena, sušare su pune, nova bi berba trebala krenuti za 15-ak dana, a hoće li u nju ići tek će vidjeti jer prodaja je upitna. Treće berbe neće ni biti jer plodovi su sitniji i lošije kvalitete. Ako ne bude interesa kupaca, napominje, neće ići ni u drugu, “ne isplati se dalje ulagati jer ne znaš kome prodati”. Sušenje je skupo, troškovi energenata su visoki, tako da će ovisno o razvoju događaja sljedećih dana, sve razmotriti i donijeti odluku. “Zbog novonastale situacije s afričkom svinjskom kugom dovedeni smo u situaciju da proizvedenu papriku nemamo kome prodati, i mislim da bi država trebala pomoći i nama proizvođačima jer smo također ostali bez kupaca”, kaže Stjepan. Papriku su lani prodavali po cijeni od 150 kuna za kilogram, sada će, kaže, ako i dođe do povećanja, cijena porasti možda dva do tri eura.
Imali su i kupaca izvan Vukovarsko-srijemske županije, na njih i dalje računaju, ali dodaje da opasnost od širenja afričke svinjske kuge i dalje prijeti, a onda bi, priznaje, baš bili u problemu.
SVINJOKOLJE POD ODREĐENIM UVJETIMA
”Svinje iz 3. kategorije iz Vukovarsko-srijemske županije moći će ići u neku od određenih klaonica i njih će moći kupiti registrirani proizvođači suhomesnatih proizvoda, ali od njih neće moći praviti kobasicu i proizvode koji su ispod 140 dana zrenja. Moći će, dakle, raditi kulenovu seku, kulen, slaninu… Što se tiče seoskih svonjokolja, moći ćemo otići na ‘slobodni’ teritorij, u druge županije, ondje kupiti svinje, zaklati ih u klaonici i onda dovesti kućama i raditi preradu”, kaže Antun Golubović, predsjednik Odbora za svinjogojstva HPK-a.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr