Aktualni sat sjednice Gradskog vijeća Županje vrvio je vijećničkim pitanjima. Pavu Lucića (HDZ) zanimalo je da li je produžen ugovor o privremenom dovozu otpada iz Vinkovaca, Otoka i Iloka na županjsko odlagalište, do kada će to trajati i kakvu će financijsku korist od toga imati tvrtka Čistoća i Grad Županja. Gradonačelnik Damir Juzbašić kazao je da je u tijeku postupak ishođenja građevinske dozvole za proširenje odlagališta izgradnjom novih ploha za odlaganje neopasnog otpada. U taj će projekt Grad ući s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji će ga u najvećem dijelu i financirati, a osigurat će dodatne kapacitete. Napomenuo je da je problem zbrinjavanja otpada jedan od kompleksnijih u Hrvatskoj, a otkada je zatvoreno vukovarsko odlagalište, taj je problem sve izraženiji i u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Uz vukovarsko, jedino odlagalište na tome području je Stara ciglana u Županji, koje ima raspoloživog kapaciteta, i Županjcima svakodnevno pristižu upiti lokalnih jedinica koji muku muče kamo s otpadom. Javio se i Grad Vukovar koji je zainteresiran od veljače dio otpada dovoziti u Županju. Odgovarajući na vijećnički upit, gradonačelnik je pojasnio da se na županjskom odlagalištu zbrinjava i otpad ne samo iz navedenih gradova nego i iz brojnih općina iz Vukovarsko-srijemske, ali i okolnih županija. Riječ je o količinama koje županjsko odlagalište može bez problema podnijeti.
CIJENA ODVOZA OTPADA „ZACEMENTIRANA“
Tu se radi, naglasio je, o partnerskom odnosu s Fondom za zaštitu okoliša i drugim lokalnim jedinicama, a konačni je cilj ove cijele priče, ustvrdio je, Županjcima zadržati cijenu odvoza otpada koju imaju. A ona je jedna od najnižih u Hrvatskoj i zahvaljujući dodatnim prihodima koje Čistoća ostvaruje, zasigurno se neće mijenjati tijekom 2024. i 2025. godine. Dodao je da se prije svega vodi računa o osiguranju dostatnih kapaciteta za vlastite potrebe do otvaranja Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak u Antunovcu, i to je, naglašava, prioritet.
TRAŽE RJEŠENJE ZA RESTORAN KRISTAL
Nezavisni vijećnik Marko Pejaković ukazao je na potrebu rješavanja problema stanovnika Vinkovačke ulice koji su potpisivali peticiju za postavljanje kamere za nadzor brzine. Postavljanje ležećeg policajca ondje nije moguće, a više od 150 djece svakodnevno prelazi cestu u toj ulici kojom vozila jure velikom brzinom i povećanje sigurnosti u prometu, posebice za pješake, ondje je nužno. Također ga je zanimalo koliko ima istine u pričama koje kruže gradom o skorašnjem rušenju restorana Kristal u naselju Šećerana. Gradonačelnik je kazao da se o toj temi razgovara s čelnim ljudima Hrvatske industrije šećera, u čijem je vlasništvu, a koji su Gradu ponudili da otkupi cjelokupno zemljište na kojemu je restoran i NK Radnički. U priču se uključila i Vukovarsko-srijemska županija koja u naselju Šećerana posjeduje dvije čestice bivših škola. Juzbašić vjeruje da će se uspjeti pronaći zadovoljavajuće rješenje.
DIMNJAČARA ČEKAJU MJESECIMA
Vijećnica HDZ-a Izabel Ilić upozorila je na sve veći broj pritužbi nezadovoljnih građana vezano uz djelovanje dimnjačarske službe, kazavši da dimnjačaru od poziva do dolaska na intervenciju treba po nekoliko mjeseci, a za izdavanje potvrde o ispravnosti dimnjaka još toliko, što otežava rad djelatnicima Plinare i građanima. Apelirala je na gradsku službu da kontaktira koncesionara i da se ubrza ispunjavanje obveza sukladno odredbama koncesijskog ugovora. Građani koji imaju takvih problema pozvani su da se jave u Upravni odjel za komunalno gospodarstvo. Gradonačelnik je najavio da će ukupni trošak čišćenja dimnjaka za svakog građanina koji živi u Županji i za svaku tvrtku registriranu u Županji Grad preuzeti na sebe, o čemu će odluka biti donesena na sljedećoj sjednici Vijeća početkom prosinca. Predsjednika Kluba vijećnika HDZ-a Mladena Stažića zanimalo je kada stanovnici jedine neasfaltirane ulice u naselju Šlajs mogu očekivati plin, kanalizaciju i asfalt. A njegova stranačka kolegica Željka Oršolić ukazala je na probleme u Aleji Matice hrvatske, gdje zbog udarnih rupa na parkiralištu pred zgradama građani ne mogu parkirati vozila.
POSLOVNA ZONA I PRIVATNE TVRTKE
Vijećnik Ivan Miličić (HDZ) upitao je što se događa u NK-u Graničar, što je u posljednje vrijeme vidljivo i po rezultatima i smjenama. Zanimalo ga je što se može učiniti za županjske nogometne klubove, ustvrdivši da situacija nije baš sjajna ni u druga dva kluba u gradu. Zanimalo ga je i koliko je novih parcela prodano u poduzetničkoj zoni, kakav je prihod ostvaren i što se ondje može očekivati. Mario Galović (SDP) zatražio je podatke o kupcima u pisanom obliku i dostavu ugovora sklopljenih s gospodarskim subjektima kojima je prodano zemljište. Njegovog stranačkog kolegu Igora Katonu zanimalo je imaju li pojedini zaposlenici Grada privatne tvrtke i posluju li one s Gradom. Upitao je i koja je svrha Gradskog vijeća koje se sastaje rijetko, i to s maratonskim dnevnim redom.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr