To je županjska neispričana turistička priča. Ako je nedostatak hotela kronični problem u Županji, onda je ovo kronično dosadna priča. Županja ima turističku priču, ali nema gdje smjestiti svoje goste. Doduše, ima i elemenata bajke, ali ne može biti bajka jer ima nesretan kraj. Niti bajke nam ne znaju pričati. Za pričanje bajki u Ogulinu dobili milijun eura, da se kroz turističke sadržaje gospodarski razviju (projekt „Ivanina kuća bajki“).
GLUPI TURISTI
Mi im napravimo kružni tok, a oni odu u Baranju. Mi im stavimo LED panel na trg, a oni odu u kutjevačke podrume. Mi napravimo šetnicu, a oni biciklom u Ilok. Preko ljeta ionako ništa od turizma u gradu. Županjci su na moru, jedni čiste apartmane, drugi izdaju apartmane. Da ne bi i gradsku strategiju turizma da pravimo. Nacionalna strategija je napravljena prije 2 godine http://www.mint.hr/UserDocsImages/130426-Strategija-turizam-2020.pdf Nije žurba, neka se još malo secuje pa ćemo i mi svoju. Samo da se dogovorimo na koji turizam ćemo se usmjeriti. Blizak nam je zdravstveni turizam. Nakon kulena i rakije gosti će sigurno imati zdravstvenih problema. Udruga osoba s invaliditetom iz Osijeka je kupila kuću u Baranji (naravno, iz sredstava projekta) kako bi njihovi korisnici boravili u prirodi. Ove godine imaju ugovor s agencijom o prihvatu 120 grupa Amera. To je za nas avanturistički turizam. Ameri spavaju na jednom mjestu, ručaju na drugom, obilaze treće, večeraju u četvrtom. Koja bi tu trebala biti uloga hotela u Županji?
HOTEL U ŽUPANJI
Koliko mi to imamo gradskih manifestacija da nam treba hotel. Što kaže poslovni plan, koliko dana mora biti ispunjenost kreveta da hotel posluje pozitivno. Brojni upiti – može li se to uopće izbrojati? Hotel – samo za noćenje. Doručak, ručak, večera negdje drugdje? Samo sezonski ili cijele godine. Vinkovci imaju desetak hotela, koje su njihove cijene. popunjenost. „Ne znam što se tu događa…“ ako ne znaš što se događa, kako tek da tražiš rješenje. Lako je čelnicima. Pričaj kolko te usta nose. Sjećate li faze obećanja bazena po gradovima i selima. Lako je tuđim klincem po trnju mlatiti. Na kraju, gdje je izgrađen bazen? U Orašju.
PROMAŠAJ DO PROMAŠAJA
„Zeleni cvijet“ uvenuo. Županja je pričala o Tematskom turističkom parku u za 26 milijuna kuna. Beli Manastir je u to vrijeme prijavio 8,5 bespovratnih milijuna kuna uz 3% sufinanciranja za „Etnološki centar baranjske baštine“. Općina Drenovci je u to vrijemje prijavila Poljoprivredni poduzetnčki inkubator za 12 milijuna kuna uz 1 posto sufinanciranja. Rezultat. Čelnici Drenovaca i Belg Manastira su ovih dana uzeli lopate u ruke i započeli građevinske radove. http://www.glas-slavonije.hr/270837/4/Prva-faza-Etnocentra-zavrsena-do-studenoga-otvorenje-u-ljeto-2016 Županjski čelnici uzeli mikrofon u ruke i opleti po poduzetnicima koji ne razumiju poslovnu priliku izgradnje hotela.
Suradnja s općinama. Može i Poljska i Ljubuški. Sve može, samo da nije s prvim susjedom. Što dalje to bolje.
RJEŠENJE JE RASPRŠENI HOTEL
Ako je smještaj turista kočnica razvoja onda se to jednostavno riješi. Ne treba se graditi novi objekt. Kuća ima dovoljno. Svi koji imaju smještajne i ostale turističke kapacitete okupe se u „hotel“ koji ima recepciju u Županji, a sobe po selima, prehranu na jednom mjestu, zanimaciju na drugom mjestu. EU sredstva za takav projekt su već na raspolaganju. To su sredstva za osposobljavanje turističkih radnika, organizacisjko povezivanje, za povećanu konkurentnost uređenja objekata, sredstva za samozapošljavanje… Na kraju, da se vratimo na početak. Ima li smisla tvrdnja da je nedostatak hotela kronični turistički problem Županje. Niti blizu. Očito je da vodstvo Grada nije u stanju kapitalizirati niti postojeći turistički potencijal.
Slobodan Obradović