Projekt Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem pokrenut je kako bi se osiguralo 2,5 milijardi eura (18,75 milijardi kuna) iz fondova Europske unije isključivo za projekte na području pet slavonskih županija.
Sredstva za ulaganja u poduzetništvo, poljoprivredu, obrazovanje, zdravstvo, istraživanje i razvoj, vodoopskrbu i odvodnju, kulturnu i prirodnu baštinu, sektor prometa, unutarnje plovne puteve i energetiku, osigurana su u okviru postojećih operativnih programa i Programa ruralnog razvoja u financijskom razdoblju od 2014. od 2020. godine, ističe se u priopćenju Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU-a.
– Ovim velikim i važnim projektom želimo vratiti ljude na područje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema, omogućiti im nova radna mjesta i pokrenuti rast i razvoj gospodarstva u tim krajevima. Zaustavit ćemo negativan demografski trend koji je već dugo prisutan u istočnoj Hrvatskoj i vratiti dostojanstvo nekadašnjoj zlatnoj žitnici Hrvatske – izjavila je ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac.
Projekt Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem uključuje provedbu nekoliko novih mjera, a one najvažnije omogućuju projektima s područja manje razvijenih županija prednost u sufinanciranju putem izravnih dodjela, kao i mogućnost da ostvare dodatne bodove prilikom u otvorenim postupcima dodjele nepovratnih sredstava. Uvođenjem tog projekta omogućen je usmjereniji pristup korištenju sredstava EU fondova kako bi se na području slavonskih županija osigurala što veća apsorpcija novca i Europske unije i znatno ojačali kapaciteti dionika na razini lokalne i područne samouprave za pripremu i provedbu projekata u ovom financijskom razdoblju. Jedan od važnijih ciljeva je i stvoriti preduvjete za uvođenje posebnog regionalnog “Operativnog programa za područje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema” u sljedećem financijskom razdoblju Europske unije od 2021. do 2027. godine.
Do sada je u okviru Projekta Slavonija ugovoreno oko 2,3 posto sredstava, odnosno više od 420 milijuna kuna, kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija (Studija razvoja gradskog prometa u Osijeku, Edukativni i informativni turistički centar mladih Stara Pekara s Trgom V. Lisinskog u Tvrđi, proizvodno inteligentna, energetski održiva tvornica budućnosti u Đakovu, izgradnja Studentskog doma u Vukovaru, obnova i revitalizacija kompleksa ergele Lipik, itd.), te kroz Program ruralnog razvoja.
Igor BOŠNJAK
One Comment
Slobodan Obradović
Ajoooj, daleko od dostojanstva, daleko od očiju – daleko i od poštene računice. U programskom razdoblju 2014-2020. za RH predviđeno 10 milijardi €. Ako se za Slavoniju planira 2,5 milijardi € onda je to četvrtina iznosa. Slavonija (pet županija) ima 800.000 stanovnika što je skoro petina stanovnika RH. Slavonske županije su ispodprosječno razvijene. VSŽ je prema indeksu razvijenosti čak ispod 20 % prosjeka RH. Očito je da se onda za planirane 2,5 milijarde ne treba previše veseliti. Slavoniji treba barem duplo više eura jer EU fondovi i služe da pomognu nerazvijenim, da sustignu razvijene. Tek takva računica bi bila poštena prema Slavoniji.
U protekle 3 godine programskog razdoblja 2014.-2020. ugovoreno je manje od 3% sredstava. Znači, u sljedeće 4 godine, treba ugovoriti više od 97% sredstava. Prema toj dinamici, izgleda da će Slavonija dobiti sredstava dovoljno samo za palijativnu skrb, dostojanstveno umiranje.