Sanitetski prijevoz važna je karika za osiguranje kontinuiteta pružanja zdravstvene zaštite i funkcioniranje sustava zdravstva u županjskoj Posavini, napose u njezinu demografski opustošenom istočnom dijelu u kojemu prevladava staračka populacija. Zemljopisno i prometno izolirano područje na tromeđi Hrvatske s BiH i Srbijom, udaljeno je od svih bolničkih centara pa je siguran prijevoz bolesnika u svrhu pružanja zdravstvenih usluga sanitetskim vozilom od iznimnog značenja. “S obzirom na prometnu izoliranost ovog područja, nedostatak javnog prijevoza, velik broj starih i nemoćnih koji su sami kod kuće, i sve više oboljelih s teškim dijagnozama, pa i mlađih osoba koje moraju često odlaziti na razne onkološke terapije, potreba je sve veća”, govori ravnateljica Doma zdravlja Luca Lešić. Pacijentima je to velika sigurnost da će na vrijeme stići na svoje odredište, pa dobrom organizacijom posla sanitetski timovi, koji su uvijek mobilni i na visini zadatka, uspijevaju sve iskoordinirati i na vrijeme odraditi.
SIGURNOST ZA PACIJENTE
Pacijente s kućnog praga, na temelju liječničkog naloga, odvoze u bolnicu ili ustanovu na pregled, obradu ili smještaj, i vraćaju kućama, i sve je veći broj pacijenata koji su na njih oslonjeni. I prošla je godina bila vrlo zahtjevna, o čemu najbolje govore podatci iz izvješća za 2023. koje je pripremio voditelj voznog parka sanitetskog prijevoza Franjo Šerbetar. Vozila saniteta stalno su u pogonu i lani su prešla ukupno 572.685 kilometara, u prosjeku 1569 kilometara dnevno, a prevezla su ukupno 9254 pacijenata, gotovo tisuću više nego godinu prije. A brojka od 4701 odnosi se na ukupan broj pacijenata koje su u 2023. dovezli u Centar za dijalizu u Županju i nakon postupaka hemodijalize vratili kućama. S dijaliziranim pacijentima vozila su prešla 109.680 kilometara. U Domu zdravlja Županja ugovorena su četiri tima sanitetskog prijevoza – po dva vozača i medicinska sestra. Ističući iznimnu važnost ove djelatnosti, ravnateljica Luca Lešić napominje da se svi oni maksimalno trude i daju sve od sebe da svi pacijenti stignu na svoja odredišta i dobiju potrebnu zdravstvenu uslugu.
KVALITETNA SURADNJA S BOLNICAMA
Posebno ističe da su sestre i vozači jako savjesni i potpuno predani poslu, s pacijentima odlaze i do odjela, rješavaju papirologiju, dolaze po pacijenta jer dosta je njih koji slabo vide i čuju i kojima se bez njihove pomoći teško snaći. A tu je vrlo bitna i kvalitetna suradnja s bolnicama koje, kako doznajemo, imaju samo riječi hvale za županjske timove sanitetskog prijevoza.
Često su (pre)opterećeni jer je vrlo teško uskladiti sve potrebe na terenu. Riječ o velikim dionicama, pacijente odvoze u Zagreb, Varaždin, Krapinu, Lipik, Osijek… Prevaljuju veliku kilometražu, vozila se moraju redovito zanavljati, što u Domu zdravlja i čine. Jedini im je problem rast cijene goriva, što nije usklađeno s iznosima koje dobivaju od HZZO-a, pa dio troškova moraju pokrivati iz vlastitih sredstava.
SANITET SE PRIPAJA HITNOJ MEDICINI
A sanitetski se prijevoz uskoro izdvaja iz sustava domova zdravlja Vinkovci, Vukovar i Županja i pripaja Zavodu za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije. Skupština VSŽ-a na prijedlog Upravnog vijeća Zavoda donijela je potrebne odluke o proširenju njegove djelatnosti na sanitetski prijevoz i obavljene su sve potrebne aktivnosti. Takvo je rješenje određeno odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i postalo je obveza. Pristupa mu se, kako je među ostalim pojašnjeno, radi optimalnijeg korištenja postojećih resursa na korist pacijenata. Čeka se još samo rješenje resornog ministarstva za početak rada.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr