a najviše ih pogađa rast nezaposlenosti za koju 80 posto misli da će i dalje rasti. Samo 14 posto građana smatra da će Hrvatska u idućih godinu dana izaći iz krize, a među 65 posto ispitanika koji vjeruju da će se kriza u Hrvatskoj nastaviti i nakon tri godine najpesimističniji su u Slavoniji, Lici, Banovini i Kordunu (71 posto), dok je takvih najmanje u Zagrebu (48 posto).
Uz nezaposlenost, dvije trećine građana pogađa ekonomska nestabilnost, dok ih 47 posto zabrinjava mogućnost gubitka posla, pokazuje istraživanje koje je u srpnju na uzorku od tisuću ispitanika starijih od 15 godina proveo Centar za istraživanje GfK. Ispitanike također zabrinjava pad životnog standarda (njih 38 posto), rast cijena i inflacija (36 posto), neefikasna vlada (28 posto), ali i sektor zdravstva (17 posto) te kriminal i korupcija (15 posto). Najmanje su zabrinuti zagađenjem okoliša, kvalitetom i politikom obrazovanja te mogućnošću građanskih nemira i terorizma.
Trenutnom financijskom situacijom zadovoljno je 20 posto građana, ali ih je izrazito nezadovoljnih znatno više, 56 posto. Čak 69 posto ispitanih najavljuje da će se u idućih godinu dana manje zaduživati po bilo kojoj osnovi. Samo 18 posto ispitanika je navelo da ne osjeća posljedice krize, dok je među ostalima najviše onih, 56 posto, koji su zbog toga smanjili troškove za sve oblike razonode i zabave. Slijedi ih 55 posto koji su smanjili troškove odjeće i obuće, a njih 31 posto troškove za hranu i higijenu.
Oko 28 posto kućanstava navelo je da ima negativne posljedice zbog smanjenja i/ili kašnjenja plaće nekog od ukućana, a 4 posto kućanstava ne može više otplaćivati kredite.