Sudeći prema najavama građane Županje u sljedećoj godini očekuju osjetno veći računi za vodu i smeće. Direktori gradskih tvrtki Komunalac d.o.o. i Čistoća Županja d.o.o. , Ilija Lešić i Ante Klanac, potvrdili su nam da su u tijeku novi izračuni i da će se ići prema Gradskom vijeću sa zahtjevom o povećanju cijena usluga, odnosno uvođenju novih stavki u račune.
– Još uvijek smo u izračunima i u skorije vrijeme ići će se na povećanje cijene. Uveli smo dodatne usluge, odvojeno prikupljanje otpada, građanima je povećan i broj odvoza ispred kuća, povećan je standard zaštite okoliša, što u konačnici znači i poskupljenje usluga. Sve to iziskuje više ljudi, opreme i svega ostaloga, a osim toga u Županji već 20 godina nije korigirana cijena odvoza otpada koja je gotovo najniža u Republici Hrvatskoj – pojašnjava Klanac. Do sada su se, napominje, uspijevali pokrivati i držati cijenu dok su bili jedinstvena tvrtka, skupa s Komunalcem, ali nakon razdvajanja vode od ostalih komunalnih usluga, situacija se promijenila. Građanima su, podsjeća, u posljednje dvije godine podijeljene dodatne kante, vreće za odvojeno prikupljanje plastike, napravljeno je 15 zelenih otoka u gradu, a u tijeku je ishođenje građevinske dozvole za novo reciklažno dvorište.
– Standard se povećava, moramo pratiti zakonske propise koji nam to nalažu, a sve to u konačnici i košta. U Županji je cijena odvoza smeća 36 kuna, a svi u okruženju imaju mnogo veće cijene. Primjerice Vinkovčani tu uslugu plaćaju 45 kuna, a prije nekoliko mjeseci krenuli su u odvojeno prikupljanje otpada, tako da je i ondje izgledno povećanje cijena. Građani Slavonskog Broda i Osijeka plaćaju 50 kuna, dok je u Đakovu usluga odvoza otpada gotovo 80 kuna, ustvrdio je Klanac. Prema svemu sudeći, Županjci će nakon donošenja odluke o povećanju cijena, uslugu odvoza otpada plaćati 50-ak kuna.
Nove izračune rade i u Komunalcu. Naime, ta je tvrtka nositelj Projekta „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Županja“, vrijednog gotovo 77 milijuna kuna, koji uz Županju obuhvaća i općinu Štitar. Europska unija sufinancira ga sa 73 posto sredstava. Projekt se sastoji od gradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, gradnje sustava odvodnje i dvije crpne stanice za odvodnju otpadnih voda do uređaja za pročišćavanje te nabave opreme za upravljanje i održavanje sustava odvodnje.
– Kako raste komunalni standard, to se mora i platiti pa ćemo vrlo brzo morati uvesti neke nove stavke, kao što je naknada za pročistač i ostalo, to je ono što je neizbježno. Prema europskom projektu u račune moramo uvrstiti naknadu za pročišćavanje voda koja će se aktivirati kada pročistač krene s radom. Tu je povećanje troškova struje, kemikalija, ljudi i ostaloga. To je onaj dio priče – imate standard, imate zaštitu okoliša, ali sve to košta. Gradu Županji, kao našem vlasniku, vrlo brzo moramo predložiti da se te stavke uvedu – pojašnjava direktor Komunalca Ilija Lešić. Napominje da izrađena studija podrazumijeva da će sustav biti samoodrživ i da će podnositi sve troškove, tako da ne može biti jednaka cijena sada i kada pročistač bude u funkciji. O kolikoj je naknadi za pročistač riječ, nije mogao precizirati.
JOŠ SE RADE ANALIZE
“Još uvijek radimo analize, ali bit će tri, četiri ili pet dodatnih kuna na računu. Moramo vidjeti s Gradom kada ćemo to uvrstiti u dnevni red sjednice Gradskog vijeća. Mi bismo već sada donijeli odluke, a one bi se primjenjivale kad pročistač počne raditi”, zaključuje Lešić. Zadnji rok završetka gradnje pročistača kraj je sljedeće godine, a pretpostavlja se da će već ranije biti završen i pušten u probni rad.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr