koju dodjeljuje Hrvatsko meteorološko društvo u povodu Svjetskog dana meteorologije, koji se slavi danas, 23. ožujka.
“Tradicionalno meteorološkim motriteljima s klimatoloških i kišomjernih postaja dodjeljujemo priznanja i nagrade za dugogodišnji uspješan rad i doprinos službi. Nagrađujemo osam osoba, a ove godine prva nagrada, srebrnjak, odlučila je struka, odlazi u Županju, motritelju Đuri Stjepanoviću”, objašnjava tajnica HMD-a Ksenija Cindrić.
Vrijednom Županjcu, koji već osam godina iz dana u dan redovito prati i bilježi meteorološke prilike u gradu na Savi, to je veliko priznanje za predan i savjestan rad.
“Ovaj posao radim s ljubavlju i velikim zadovoljstvom, što su, posebno mi je drago, prepoznali i ljudi iz struke u Zagrebu, na što sam vrlo ponosan”, rekao nam je Đuro, pred čijom je kućom, u Ulici baruna Trenka, meteorološka kućica.
U posao ga je uvela susjeda koja je godinama surađivala s Državnim hidrometeorološkim zavodom, a kada se odlučila povući, motrenje je preuzeo Đuro. Svako jutro, u 6.45 sati, otključava kućicu, priprema aspirator i točno u 7 sati počinje očitavanje mokrog i suhog termometra, mjeri temperaturu zraka i količinu vlage, određuje smjer vjetra, jačinu rose ili mraza, naoblaku, za što je, priznaje, potrebno iskusno oko, i sve to uredno bilježi. Potom odlazi do geopolja u dvorištu i očitava termometre postavljene u zemlju na raznim dubinama, od metra naniže, sve do dva centimetra. I tako tri puta dnevno, u 7, 14 i u 21 sat, a nakon skorašnjeg ljetnog računanja vremena, mjerenja se pomiču za sat poslije.
“Pratim i zapisujem svaku pojedinost. Jačinu i količinu kiše, visinu snijega, bilježim grmljavinu, sijevanje munje, svaku promjenu. Prikupljena izvješća jednom mjesečno šaljem u Zagreb, gdje se prosljeđuju na daljnju obradu. Puno mi pomaže i supruga Snježana”, priznaje Đuro.
Otkako se bavi meteorologijom, ni dana nije izbivao od kuće, a i kada nekamo ode, ostaje samo do sljedećeg mjerenja.
“Nema mi ni mora ni godišnjeg odmora, posao je takav, traži stalnu nazočnost i onaj tko ga se prihvati, mora ga obavljati odgovorno”, ustvrdio je Stjepanović.
Inače je nezaposlen, a kao elektrozavarivač po struci nekada je radio u riječkom brodogradilištu, no brzo se, kaže, uputio u “tajne” meteorologije. Iz dosadašnjeg iskustva, i on očekuje sušnu 2012. godinu, jer do sada još nije zabilježio da ujutro i navečer vani uopće nema rose, što se posljednjih dana već nekoliko puta dogodilo. Županjci su ponosni na svoga Vakulu i poručuju da priznanje i nagrada Državnog hidrometeorološkog zavoda nisu mogle otiću u bolje ruke.
Glas Slavonije/Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ