Mladi stočar iz Gunje Josip Margić ostao je bez 54 svinje – voda je odnijela sedam rasplodnih krmača i nerasta, ostalo su bili tovljenici i prasci. Uspio je iz staje izvući dvije kobile i šest svinja, od kojih su dvije u stacionaru u Otoku od stresa uginule. Samo je četiri vratio, a i one su bile samo za vlastite potrebe.
– Mi stočari čekali smo i čekamo od države pomoć koju nismo dobili. Uz pomoć naše Županije i Programa revitalizacije svinjogojske i ine proizvodnje pokušavam obnoviti svoju proizvodnju. Početak je ovo. Objekt smo obnovili, a sada i rasplodne krmače. Program je donio 11 suprasnih nazimica s visokim genetskim potencijalom uz vrlo povoljne uvjete kreditiranja – vraćamo glavu za glavu, to znači da vraćam suprasnu nazimicu u roku od 18 mjeseci i tu nema hipoteke ni jamstva. Ovo je švedski i njemački landras. Prve četiri krmače su se oprasile, danas možda još jedna, a ostale će u kolovozu. Sada imam osam prasaca po krmači. Zadovoljan sam jer sam na neki način oživio i počeo privređivati, nezadovoljan sam odnosom države prema nama. Muška prasad će u prodaju, a kvalitetna ženska prema nalazu stručnjaka u Hrvatskom stočarskom centru za dalji rasplod – rekao nam je Josip Margić, kojeg su posjetili župan Božo Galić i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj VSŽ-a Andrija Matić.
– Imamo više programa kako spasiti Cvelferiju, i to ne samo onaj dio koji je stradao od poplava, jer je to područje i ranije bilo nerazvijeno. Treba ovdje zadržati mladost i spasiti obiteljska poljoprivredna domaćinstva. U ovaj kraj država mora više ulagati – rekao je župan.
Svakome najmanje 10 nazimica Andrija Matić pojasnio je i program Vukovarsko-srijemske županije za revitalizaciju stočarstva :
– Krenuli smo od zaključka da mjere koje je propisala država neće moći obeštetiti stočare, svinjogojce u prvom redu, i krenuli s programom prošle godine. Do sada je podijeljeno 48 nazimica. Stočar može dobiti deset i više nazimica, manje ne jer bi se to negativno odrazilo na proizvodnju. S deset i više za godinu dana imat će dovoljno rasplodnih grla za širenje i gospodarski oporavak. U stočarstvu je ovo područje bilo jako, a sada nije, svinjogojstvo je već duže vrijeme u krizi. Viđeno u Gunji kod Josipa ohrabruje jer se upustio u obnovu gospodarstva s dubokim uvjerenjem da će uspjeti. U Drenovcima je slična situacija kod Ivana Brkića koji ima 40 krmača i nije stradao u poplavi. I on će brzo imati velik broj svinja za prodaju i podjelu drugima. Iz Varaždina i Krapine poslali su donaciju od 27 koza s dokumentacijom veterinarske službe za Drenovce i Strošince.
S. Bogutovac/glas-slavonije,hr