U Županji 4. veljače najavljuju 57. Šokačko sijelo “Oj, dorati, moje zlato suvo”
ŽUPANJA – U subotu, na blagdan Sveta tri kralja, kreće ovogodišnja sezona pokladnih jahanja, a veseli će jahači sve do Čiste srijede (14. veljače), u narodu poznate kao Pepelnice, kojom počinje korizma, pjesmom i topotom gizdavih konja uveseljavati Slavonce i Baranjce. Taj običaj datira još iz vremena Vojne krajine, kada su graničari na Savi čuvali granice od Turaka.
Organizatori pokladnih jahanja žele ga sačuvati od zaborava, a brojni se građani vesele druženju i pripremaju doček jahačima u svojim selima i gradovima. Prema za sada utvrđenom popisu, prva pokladna jahanja bit će u subotu, 6. siječnja u Rešetarima i Kršincima. Slatinik Drenjski i Bistrinci-Belišće na redu su 13. siječnja, a dan kasnije Velika Kopanica. U subotu, 20. siječnja, jahači stižu u Ilok, a dan poslije vesela će povorka proći Kupinom. Subota, 27. siječnja, rezervirana je za Stare Mikanovce, Čepin i Piškorevce, a dan poslije za Gradište, Oriovac i Kanižu. Prve subote u veljači jahači će razveseliti stanovnike Tenje, Vinkovaca, Janje Lipe i Novih Perkovaca. U nedjelju će, dan poslije, prodefilirati Širokim Poljem, Donjim Andrijevcima, Sikirevcima i Tordincima.
Preklapanje datuma
U Županji će 4. veljače jahači već tradicionalno najaviti početak 57. Šokačkog sijela. Ta najvažnija manifestacija tradicijske kulture županjskog kraja trajat će od 2. do 13. veljače, a bit će posvećena šokačkoj tradiciji uzgoja konja pod motom “Oj, dorati, moje zlato suvo”. Povod je upis tradicije uzgoja lipicanaca na UNESCO-ov reprezentativan popis nematerijalne kulturne baštine i 30. obljetnica osnutka Konjogojske udruge “Stari graničar” u Županji. U prilog odabiru slogana predstojećeg Sijela ide i činjenica da se u 2024. obilježava 100. obljetnica rođenja pučkog pjesnika Đuke Galovića, rođenog u Županji, koji je znatan dio svojih stihova posvetio upravo konjima i njihovoj ulozi u narodnoj kulturi. U srijedu, 7. veljače jahače će dočekati i ugostiti mještani Štitara, a u subotu, 10. veljače Nove Subocke, Branjina Vrha i Komletinaca. Dan poslije, pjesma jahača i topot konja ponovno će odjekivati Županjom. Jahači će predvoditi pokladnu povorku koja će prodefilirati gradom u sklopu Šokačkog sijela, a iste će nedjelje proći i Ruščicom.
Pravila organizatora
Pokladni je ponedjeljak već tradicionalno rezerviran za Babinu Gredu, a 13. veljače okupit će se u Dražu i Otoku. Riječ je o za sada poznatim terminima, a pojedina naselja još utvrđuju i dogovaraju datume održavanja pokladnog jahanja. Mnogi se datumi preklapaju. Ove je godine Uskrs ranije i pokladno je vrijeme dosta kraće, pa će istoga dana biti organizirano u nekoliko naselja, jer za pokladno je jahanje sve veći interes i svi ga žele u svojim sredinama.
Predsjednik “Starog graničara” iz Županje Marko Maroševac upozorava na nužnost kvalitetne organizacije pokladnog jahanja i očuvanja izvornosti tog starog graničarskog običaja kojemu je cilj sačuvati dio bogate slavonske povijesti. U Županji o tome itekako vode računa.
Osnovno je pravilo da u povorku može samo jahač u narodnoj nošnji (rajtozne, rubina, špenzle, kožuh i čizme), čiji je konj uredan i koji poštuje pravila organizatora.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije