koji žele na krovove svojih obiteljskih kuća postaviti solarne panele za grijanje kućanstava i vode i do sada je 125 kućanstava iskoristilo tu mogućnost. Iako je do kraja godine trebao biti raspisan novi natječaj, zbog zbivanja u Ministarstvu zaštite okoliše, preko kojega ide ovaj projekt, sve je još uvijek pod znakom pitanja.
Svim stanovnicima Vukovarsko-srijemske županije, koji su se javili na natječaj, Županija će sufinancirati 50 posto troškova ugradnje solarnih sustava, maksimalno do 17. 600 kuna. Nepovratna sredstva su u obliku vrijednosnog kupona i isplaćuju se za troškove nabave i ugradnje opreme sustava za korištenja obnovljivih izvora energije. U prvom krugu lani je odabrano 85 korisnika i oni su iskoristili 1, 35 milijuna kuna, od čega je županija snosila 14,08 posto, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 35,92 posto troškova.
U drugom krugu za ovu godinu, odabrano je 40 korisnika. Dodijeljeno im je 650 tisuća kuna nepovratnih sredstava, što je polovica iznosa potrebnog za kupnju opreme i ugradnju, doznajemo u Eko-sustavu d.o.o., županijskoj tvrtki za gospodarenje otpadom i energetikom.
Inače, Vukovarsko-srijemska županija najdalje je od svih županija u Hrvatskoj otišla u provedbi ovog projekta, koji je inicirao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i u drugim županijama je tek nekoliko obiteljskih kuća s ugrađenim solarnim sustavom sufinanciranim na ovaj način.
Obitelji koje su ušle u ovaj projekt radi uštede na energentima za grijanje vode i kuće zadovoljne su i tvrde da su računi već manji. Razlika, priznaju, nije drastična, ali im je najvažnije da su iznosi manji i korisnici solarnih panela uvjereni su da će se uloženo isplatiti za 5-6 godina.
M.Lešić Omerović/Glas Slavonije