29. svibnja u 10:10 sati održan je operativni sastanak Stožera zaštite i spašavanja Republike Hrvatske u prostoru kampa DC ZiS- u Županji. Na sastanku su doneseni sljedeći zaključci:
1. svi koordinatori svaki dan do 19,00 sati trebaju utvrditi potrebu za hranom za operativne snage za naredni dan kako bi se pravovremeno osigurale dovoljne količine
2. osigurati dovoljne količine vode na terenu, jer vode ima dovoljno na zalihama u skladištu. Ista će se razvoziti kombi vozilima
3. policija će otvoriti pravac preko Rajevog Sela za osobne automobile
4. na terenu će raditi mješoviti timovi – predstavnici županije i Ministarstva graditeljstva, a radi utvrđivanja i popisa štete
5. dana je uputa načelnicima općina i stožera Strošinci, Đurići i Posavski Podgajci, o načinu čišćenja kuća kako bi se počelo s mjerama dezinfekcije i deratizacije
6. zatražiti dodatne količine iz nadležnih resora isušivala prostora
7. HEP će detektirati u tijeku dana gdje postoji mogućnost priključenja struje kao i javne rasvjete. Preglede će izvršiti ovlašteni električari.
8. Dostavit će se Uredu pravobraniteljice za djecu podatak o početku škole i broju djece koja će biti tim obuhvaćena
9. HCR će podijeliti minsko eksplozivnih sredstava za lakše prepoznavanje istih u slučaju pronalaska istih na terenu
10. Analiza plavne vode pokazuje da je ispravna u granicama dozvoljenih vrijednosti i to za područje Gunje, Rajevog Sela i Posavskih Podgajaca. Praćenje se nastavlja i dalje.
11. Načelnici općina moraju utvrditi potreban broj zaštitnih odjela i svih potreba druge vrste te dostaviti iste zahtjeve u pisanom obliku.
12. Zadužuju se načelnici općina da osiguraju povratak ljudi tijekom dana kako bi se moglo omogućiti procjena šteta, dezinfekcija dvorišta i kuća, prikupljanja kvarnih namirnica i priključivanja struje na objektima gdje je to moguće iz tehničkih razloga.
13. Zadužuju se Hrvatske ceste čim prije izvrše potrebne radnje na lokalnim cestama kako bi se iste dovele u stanje uporabe ukoliko je to nemoguće prema njihovom traženju osigurati će se dodatna vertikalna signalizacija na istima u suradnji s HAC-om.
UKUPNO: zbrinuto 91.440 kg lešina i 5.422 kg mesa i proizvoda životinjskog podrijetla
STANJE PO ŽUPANIJAMA Vukovarsko-srijemska županija
Gunja- razina vode u mjestu je pala za oko 40 cm, no u nižim dijelovima i prirodnim depresijama razina vode je još visoka (uz nasip u Ulici A.Starčevića voda je još oko 1,5 m dubine). Prioritet je u izvlačenju lešina uginule stoke. Traži se nova pogodna lokacija za zbrinjavanje lešina (dvije predložene lokacije nisu bile odgovarajuće). Do nedjelje, što je više moguće, potrebno je završiti s izvlačenjem uginulih i eventuano živih životinja kako bi se slijedeći tjedan maksimalno pojačale aktivnosti čišćenja ulica i dvorišta.
Drenovci – stabilno
Đurići (općina Drenovci) – voda se dosta povukla. Stanovnici su se u većem broju vratili u svoje domove. Osigurana je opskrba tehničkom vodom iz lokalnog vodovoda (za mjesta Račinovci i Đurići). Većina objekata je priključena na elektro-mrežu, a proradila je i javna rasvjeta. Tijekom jučerašnjeg dana provodilo se čišćenje dvorišta.
Račinovci (općina Drenovci) – voda se polako povlači. Većina mjesta je još uvijek pod vodom. Tijekom jučerašnjeg dana se izvlačila uginula stoka. Hrvatska vojska će postaviti pontonski most u Savskoj ulici, gdje je bujica porušila most preko rijeke Obočnice, da bi se moglo izvlačiti lešine uginule stoke i krenuti sa asanacijom terena. Mještani su preostalu živu stoku zbrinuli u dvorišta koja nisu pod vodom i hrane ih. Osigurana je opskrba tehničkom vodom iz lokalnog vodovoda (za mjesta Račinovci i Đurići). Prethodnog dana izvršena je asanacija trafostanice. U suradnji s “Elektrom” uključiti će se objekti na mrežu koji nisu pod vodom.
Rajevo Selo (općina Drenovci) – voda se polako povlači. Većina mjesta je još uvijek pod vodom. Najteža situacija je u naselju Padež, gdje još uvijek ima dosta uginule stoke. Tijekom jučerašnjeg dana provodila se asanacija kuća gdje se voda povukla te se izvlačio dio uginule stoke. Vatrogasci crpe bunare i septičke jame. Hrvatske vode i Hrvatska vojska i dalje rade na zatvaranju Savskog nasipa probijenog 17.svibnja.
Posavski Podgajci (općina Drenovci) – voda se znatno povukla. Poplavljen je dio ulice Matije Gupca prema mjestu Bošnjaci, gdje crpka izvlači vodu u odvodni kanal koji vodi prema spačvanskom bazenu. U stambenim objektima uglavnom više nema vode, nego samo u pojedinim dvorištima. Prethodnog dana ekipe su vršile asanaciju dvorišta koja više nisu pod vodom. Uklonjen je i zečiji nasip postavljen između Posavskih Podgajaca i Drenovaca.
Bošnjaci – stabilno
Županja – stabilno
Štitar – stabilno
Babina Greda – stabilno
Vrbanja – u mjestima Vrbanja i Soljani stanje je stabilno i sve više ide prema normali (kod njih nije prodrla voda).
Strošinci – nema stambenih objekata u kojima je voda. Osigurana je opskrba tehničkom vodom iz lokalnog vodovoda. Većina objekata je priključena na elektromrežu. Asanacija terena je u poodmakloj fazi. Vatrogasci crpkama crpe septičke jame i bunara.
Vlasnicima poplavljenih objekata je naređeno da sav namještaj te parkete ili laminate izvezu iz objekta i odlože uz pristupnu cestu kako bi komisije za procjenu šteta mogle popisati i slikati nastalu štetu, te nakon toga odvesti na odlagališta.
Angažirane snage na dan 29. svibnja 2014. godine:
· NOS-a OS RH: 359 pripadnika
· Veterinarska inspekcija: 4 veterinarska inspektora i 17 veterinara
· Hrvatska gorska služba spašavanja: 2 pripadnika u bazi, 18 pripadnika na terenu, 6 plovila na terenu, 6 vozila na terenu
· Vatrogastvo: 122 vatrogasaca, 34 vozila, 35 električnih pumpi, 29 motornih pumpi i 16 agregata
· Policija: 86 pripadnika · Hrvatski Crveni križ: 50 pripadnika
· Hitna medicinska služba: redovne ekipe ZHM Vukovarsko – srijemske županije (28 timova HMS), dodatni timovi HMS (2 tima u Županji i 1 tim u Drenovcima), 1 tim HMS u kampu Sladorana, tim sanitetskog prijevoza u Županji (4 tima)
· Epidemiološka služba: 4 tima, 5 vojnih epidemiologa, epidemiološki tim Osječko-baranjske županije u pripravnosti, 2 tima za DDD, 4 tima za DDD u pripravnosti
· Sanitarna inspekcija: 10 sanitarnih inspektora Ukupan broj spašenih životinja je 5880 (goveda: 2683, svinje: 2762, ovce: 313, koze: 60, kopitari: 62).