A i sama činjenica da uz sebe imaju jake i renomirane igrače donijela bi im drugačiji tretman i ne bi se više moglo ni smjelo dogoditi da se pojedinci iz vlastitog hira, osobnih interesa ili zbog stranačke nesnošljivosti poigravaju sudbinom tvornica koje prehranjuju više od tisuću obitelji i jamac su gospodarskog razvoja svoga kraja. Vlasnik Vira i Sladorane Marinko Zadro uvjeren je da će uspjeti pronaći svoje mjesto i opstati na nemilosrdnom europskom tržištu.
– Mi smo se izborili, povećali smo kapacitet prerade šećerne repe čak tri puta, digli smo sve standarde na europsku razinu i mislim da imamo velike šanse. Međutim, danas je nažalost tako, čim ste u nečemu dobri, odmah vas napadaju. Već razgovaramo s nekoliko stranih tvrtki koje će biti naši partneri i omogućiti nam da se još bolje učvrstimo i u proizvodnji i na tržištu – ističe Zadro.
Zbog ekstremne suše prošla je godina za proizvođače šećerne repe i hrvatsku industriju šećera bila iznimno loša i ostat će zapamćena po jednoj od najkraćih kampanja prerade slatkog korijena. Na sirovinskom području županjske Sladorane prinosi su smanjeni za čak 40 posto i u prosjeku su iznosili 34 tisuće tona po hektaru, što je za gotovo 20 tona manje od optimalnih. Izniman podbačaj odrazio se i na količinu proizvedenog šećera. Proljetna sjetva je na pragu, i do sada je, prema riječima predsjednika Uprave Sladorane Luke Burilovića, ugovoreno oko 9.000 hektara. Vlasnici Sladorane i Vira izašli su u susret proizvođačima i retroaktivno podigli otkupnu cijenu repe sa 300 na 340 kuna za tonu na bazi digestije od 16 posto.
– S obzirom na to da ove godine ulazimo u EU, imamo nove okvire i ograničenje proizvodnje šećera. Sladorana je dobila proizvodnu kvotu od 67,5 tisuća tona, a Viro tvornica šećera Virovitica 57,5 tisuća tona, što je ispod naših očekivanja. Moram priznati da sam pomalo razočaran raspodjelom kvota. Međutim, mi se u tim okvirima moramo naći i učinit ćemo dodatne napore kako bismo prebrodili i tu situaciju“, poručuje Burilović.
Površine između devet i deset tisuća hektara na sirovinskom području Sladorane optimalne su za proizvodnju dodijeljene kvote šećera. Međutim, ako ova godina bude samo dijelom slična prošloj, ugovorene površine neće biti dostatne, a potrebna količina repe osigurat će se iz Mađarske.
– Uvjeren sam da će i naši proizvođači, s kojima imamo partnerski odnos, kao i svi mi uložiti dodatan trud i napor kako bi se osigurali što bolji prinosi i kvaliteta repe dostatni za očekivanu proizvodnju šećera – zaključuje Burilović.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije