Traktorom je bar jednom mjesečno išao i u grad, vozio svinje, a samo jednom ga je zaustavila policija.
“Joj, djeco, dida ostavio vozačku kod kuće…”, izgovorio se na dobri, stari način, a “plavci” mu povjerovali.
I mene je, kao dječarca, naučio voziti traktor u prvoj, sporovoznoj brzini, naravno, kada se skupljalo sijeno, pa da odrasli ne moraju svakih nekoliko metara gore-dolje s traktora. Priskočio sam ja u pomoć i tako, kao i mnogi dječaci sa sela, naučio voziti traktor…
Tipična je to slavonska “vozačka” priča o činjenici da i dandanas za traktor sjedaju (pre)mladi i stariji ljudi bez vozačke dozvole, a još je češća, tvrde poljoprivrednici, po otocima i priobalju. Oni bez vozačke, a mnogi traktori bez registracijskih pločica pa na prometnu cestu – upozoravaju i u autoškolama.
Na slavonskim poljima, u jeku radova, posve je uobičajena slika da dječarac od 10-12 godina sjedi za upravljačem traktora i vješto vozi. Jedni u svemu tome vide praktičnost, a drugi problem za sigurnost tih ne/vozača, ali i drugih sudionika u prometu. A u praksi pravo upravljanja traktorom stječe se polaganjem B kategorije za osobna vozila. Zasebna kategorija polaganja vozačkog samo za traktor je F.
– I dandanas brojni su slučajevi gdje traktor voze osobe bez položenog ispita, kao i da prometuju traktori bez registracija. Problem je u nedostatku novca, ali i izostanku rigoroznije kontrole – kažu iz autoškole, u kojoj je cijena vozačkog ispita za B kategoriju 4.556 kuna. Za probleme okrivljuju sistem, pri čemu proziva HAK.
I dok će se neki 1. srpnja, kada RH postane punopravni član EU, u istu tu EU “uvesti” traktorom bez vozačkog, pa i registracijskih pločica, oni koji su to shvatili krajnje ozbiljno, poput poljoprivrednika Željka Fabrica, pripremaju se zajedno sa svojim zaposlenicima (on konkretno za IPARD) kako bi spremno dočekali Unijine norme i mogli aplicirati za sredstva njenih fondova, a koji traže mnogo “kapilarnije” stvari od položenog vozačkog za traktor. Fabric je za traktor položio još sa 16 godina.
– Bila je to tada PT kategorija: poljoprivredni traktor. Za auto sam položio sa 18, a s 30 za kamion… – prisjeća se Fabric.
– Za IPARD se očekuje da kao obrtnik prođem čak i osposobljavanje za rad s prskalicom, za rad sa zaštitnim sredstvima, osposobljavanje za rad s traktorom, kombajnom i motornom pilom, da radnici i ja položimo zaštitu na radu… U subotu sam sve zgotovio potrebno za IPARD, još jedino moram ponovno polagati prvu pomoć – nabraja IPARD-ove zahtjeve Fabric.
U Odjelu za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću PU osječko-baranjske ističu da su u 2012. na području OBŽ-a vozači traktora sudjelovali u 46 prometnih nesreća u kojima su jedan vozač traktora i dva putnika na tom vozilu poginula, a tri su vozača traktora lakše ozlijeđena. Vozači traktora prouzročili su 35 prometnih nesreća, a najčešće su im pogreške nepropisno skretanje i nepropisno mimoilaženje.
– Traktorom na cesti može upravljati osoba koja je navršila 16 godina te joj je izdana vozačka dozvola F kategorije ili kojoj je izdana vozačka kategorije A1, A2, A, B, C1, C, D1, D i H. Novčana kazna za upravljanje motornim vozilima prije stjecanja prava na upravljanje je 5.000 – 15.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Za upravljanje neregistriranim traktorom na cesti predviđena je novčana kazna od 700 kuna – navode u Odjelu za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću PU osječko-baranjske.
Može i bez registracije
Svim vlasnicima i korisnicima traktora, sudeći prema njihovoj reakciji, dosad nije bilo poznato da, poput prakse u Njemačkoj, traktori koji ne izlaze na cestu nego samo voze po poljima ne moraju biti registrirani. Poručuju to iz Odjela za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću PU.
Suzana ŽUPAN/Glas Slavonije