Od početka ove godine u osjetnom je porastu broj fiktivnih prebivališta građana u najistočnijoj hrvatskoj županiji. PU vukovarsko-srijemska, stoji u odgovoru na upit Glasa Slavonije, lani je donijela 722 rješenja o odjavi prebivališta po službenoj dužnosti za osobe koje ne stanuju na prijavljenoj adresi. A u prva tri mjeseca ove godine donesena su, pak, 324 rješenja, što je gotovo polovina ukupnoga broja odjavljenih prebivališta u 2015. godini. Najviše rješenja doneseno je lani na području Policijske postaje Vukovar, 325, a u samo prva tri mjeseca 2016. godine doneseno je već 220 rješenja o odjavi. Na području županjske Posavine u 2015. godini doneseno je 155 rješenja, a u prva tri mjeseca 2016. godine 23 rješenja o odjavi prebivališta.
U mjestima Vukovarsko-srijemske županije uz granicu sa Srbijom i BiH policija intenzivno provjerava žive li građani na adresama na kojima su prijavljeni ili imaju samo fiktivno prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj, a žive negdje drugdje. Naime, javna je tajna da brojne vukovarske, županjske i druge adrese kriju fiktivno prijavljene mještane Srbije ili bosanske Posavine koji su ‘papirnato’ hrvatski državljani i stanovnici Vukovara ili Županje, gdje se vode kao nezaposleni, bez imovine i stalnih prihoda i kao takvi u Hrvatskoj ostvaruju sva socijalna i druga prava, iako u državama u kojima žive imaju kuće, posao, vikendice… A i rezultati terenskih provjera pokazuju da je velik broj osoba koje ne stanuju niti su ikada stanovale na prijavljenoj adresi. Operativne provjere obavljaju i u njih su uključene sve policijske postaje na području Policijske uprave vukovarsko-srijemske prema BiH i Srbiji.
Policijski službenici ovih su dana pokucali na vrata brojnih Županjaca. Mnogi su bili neugodno iznenađeni, ali i uvrijeđeni, a svoje su nezadovoljstvo takvim postupanjem policije podijelili i na društvenim mrežama. Reakcije građana su podijeljene.
“Naravno da se treba uvesti reda i konačno vidjeti tko stvarno živi na pojedinim adresama. Svi vrlo dobro znamo što se svih proteklih godina događalo. U Županji je bilo slučajeva da je u vikendici od 10-ak kvadrata bilo prijavljeno čak 40 podstanara! I još uvijek je puno lažno prijavljenih osoba iz Orašja i okolnih sela koje ovamo dolaze po dječji doplatak, socijalnu pomoć…, a sve to ide iz našeg džepa”, kažu Županjci i poručuju da se takvima trebalo već odavno stati na kraj. “Ali ako su ove policijske provjere usmjerene prema našim sugrađanima, našim mladima koji su bili prisiljeni otići trbuhom za kruhom, da ih se odmah kontrolira, odjavljuje prebivalište i potpuno tjera iz Županje, onda to ne možemo podržati jer u ovakvoj situaciji to je poražavajuće”, komentiraju.
Policijski službenici prije nekoliko dana bili su i kod gospođe Katice, s kojom u zajedničkom kućanstvu žive kći te sin sa suprugom i djecom.
– Kada sam ih vidjela na vratima, nije mi bilo ugodno, ali dečki su mi objasnili da su dobili nalog da provjere adrese na kojima je prijavljeno sedam i više članova. To je njihov posao i sasvim mi je jasno o čemu govore. Jer i sama sam prije nekoliko dana ostala zatečena kada je poštar pozvonio na vrata moje susjede, koja nije bila kod kuće, tražeći osobu za koju ja nikada nisam čula. Tek tada sam saznala da ona ondje “živi” i da joj pošta redovito stiže na tu adresu. Eto, za tolike godine još nisam imala priliku upoznati svoju “susjedu”, a tko zna koliko ih je takvih samo u našoj ulici – zaključuje.
M.Lešic Omerovic/glas-slavonije.hr