„Priča o jednoj lopti“ – priča o prošlosti grada na Savi, na koju su Županjci iznimno ponosni
U prepunoj dvorani MKC-a priređena je promocija slikovnice, edukativne muzejske publikacije za djecu i mlade “Priča o jednoj lopti”, autorice Marte Huber, kustosice u Zavičajnom muzeju, koja govori o prvom igranju nogometa i prvoj nogometnoj lopti u Hrvatskoj. Govori o jednom segmentu prošlosti grada na Savi, o vremenu s kraja 19. i početka 20. stoljeća, kada zbog bogatih hrastovih šuma u Županju stižu industrijalci iz Engleske i ondje grade tvornicu tanina. A s Englezima je u Županju stigla i prva nogometna lopta. Slikovnica govori o ljubavi između industrijalca Freda i Šokice Katarine, ali i o životu u slavonskom selu prije stotinjak godina. Nazočne je na početku promocije pozdravio Hrvoje Tkalac, ravnatelj Zavičajnog muzeja Stjepan Gruber, ustvrdivši da je njegova kolegica Marta svojim odličnim uratkom, na jedan šarmantan način odlučila prikazati prošlost grada.







Autorica pogovora Katarina Bušić, muzejska savjetnica iz Etnografskog muzeja u Zagrebu, poručila je da je, i kao muzealka i kao Županjka, ponosna na domaću zavičajnu ekipu, koja je odlučila pripremiti ovakvu slikovnicu, prvu muzejsku publikaciju takve vrste u Hrvatskoj. Ispričana je kratko, na djeci razumljiv i prilagođen način, a donosi puno podataka i puno informacija. Zaključila je da ova mala, prava zavičajna slikovnica sadrži sve teme koje jedna priča mora imati, a u njoj baš ništa nije izmišljeno, obuhvaćeno je sve ono što je u Županji doista i bilo.
SLIKOVNICA NA PONOS ŽUPANJE
Suradnica na slikovnici, prof. Katarina Berać Vuić, autorica je kratkih pojmova koji se pojavljuju na svakoj stranici, kao i kviza znanja kojim čitatelji nakon pročitane slikovnice provjeravaju svoje znanje. Kroz razgovor s Martom Huber i akademskim slikarom Mislavom Lešićem-Đurakovim o cijelom procesu nastanka ove priče, predstavljena je slikovnica. Autorica je priznala da ideju o njenom pisanju već dugo nosi u sebi. U Muzeju se često susreće s vrtićkom i školskom djecom, pa povijesni narativ pokušava prilagoditi njihovom uzrastu. Muzejski sadržaj želi prezentirati na način koji će biti razumljiv i primjeren djeci i mladima. Razmišljala je o tome da bi im kroz dobru vizualizaciju svi ti događaji, godine i okolnosti bili razumljiviji. U tome je i uspjela, zahvaljujući živopisnim ilustracijama s mnoštvom zavičajnih prirodnih i etnografskih posebnosti i detalja skrivenih na stranicama, kojima ih je oživio umjetnik Mislav. Priznao je da mu se Martina ideja jako svidjela, jer je i sam pod inspiracijom i utjecajem umjetnosti s početka 20. stoljeća, i na akademiji se, među ostalim, time bavio i usavršavao taj stil. Ustvrdio je da mu je bilo pravo zadovoljstvo raditi na ilustraciji ove zavičajne slikovnice, tematski mu vrlo bliske.
Čestitajući Marti i ekipi na sjajnom uratku i originalnom proizvodu kojim se, ustvrdio je, Županja može pohvaliti i ponositi diljem Hrvatske i Europe, gradonačelnik Damir Juzbašić ustvrdio je da se promocija odlično uklapa u program 56. Šokačkog sijela, a nazočnima je s velikim zadovoljstvom pročitao ulomak iz slikovnice.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr