„Projekt“ – džoker koji sve rješava. Kada ne znaš što bi, odmah objaviš da krećeš s projektom: PROJEKT. Kad čujem „projekt“ odmah mi suza na oko, nekada zbog kobajagi projekata, pokvarenih jaja ili političara neznalica.
Projekt Slavonija ne postoji. To je nova parola za naivce, Slavonce. Političari i novinari uzimaju i prežvakavaju servirano bez da i malo promisle. Da bi bio projekt, morao je biti odobren na početku programskog razdoblju 2014.-2020. Za RH predviđeno 10 milijardi €. Ako se za Slavoniju planira 2,5 milijardi € onda je to četvrtina iznosa. Slavonija (pet županija) ima 800.000 stanovnika što je skoro petina stanovnika RH. Slavonske županije su ispodprosječno razvijene. VSŽ je prema indeksu razvijenosti čak ispod 20 % prosjeka RH. Očito je da se onda za planirane 2,5 milijarde ne treba previše veseliti. Slavoniji treba barem duplo više eura jer EU fondovi i služe da pomognu nerazvijenim, da sustignu razvijene. Tek takva računica bi bila poštena prema Slavoniji.
U protekle 3 godine programskog razdoblja 2014.-2020. ugovoreno je manje od 3% sredstava za „Projekt Slavonija“. Znači, u sljedeće 4 godine, treba ugovoriti više od 97% sredstava. Prema toj dinamici, izgleda da će Slavonija dobiti sredstava dovoljno samo za palijativnu skrb, dostojanstveno umiranje.
GLAD U SLAVONIJI
A do tada, treba se riješiti i gladi, prehraniti Slavonce. Tu stupa na scenu projekt „Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrebitijim osobama podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći“ u okviru Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD). Fond treba ublažiti oblike IZNIMNOG siromaštva poput beskućništva, dječjeg siromaštva i uskraćenosti hrane. Bespovratna sredstva su odobrena za projekte humanitarnih udruga, crvenog križa i caritasa (86 milijuna kuna). poveznica
ŽUPANJA – BABINA GREDA – ŠTITAR – GRADIŠTE
Dobili humanitarne paketiće. Što je s ostalim selima? Kršćanska humanitarna udruga „Putevi milosti“ provodi projekt na području čak 6 županija (Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska, Vukovarsko – srijemska, Splitsko-dalmatinska). Za 8000 korisnika, odobreno 8 milijuna kuna, znači – 1000 kn po korisniku (paketić je bio vrijednosti 500 kn, znači sveukupno po dva paketa). Kolika je efikasnost rada jedne udruge na čak 6 županija. Pitanje je efikasnosti i javne nabave, Razlika je ako kupuješ robe za jedan kamion ili za 10 kamiona. A tek svježa domaća hrana, lokalni proizvođač, put od njive do stola. Nije valjda da će doći i do preklapanja u projektima županija, korisnika.
I u Županji je podjeljeno 60 paketića. U svim mjestima zahvale načelnika, hvala što hranite Slavonce, mi smo svoj dio obavili, napravili smo ceste, staze, parkinge, sad trebaju samo doći poduzetnici. Nećemo vajda dobivati pomoć tako da očistimo tuđa skladišta i još da to platimo. Pa onda ne bi bilo čudno da pomoć bude i u zaostalim praškastim jajima. Da parafraziram jedna komentar na županjac.netu …Titanik tone a kapetan naređuje kuhinji da počnu spremati lunch pakete…
TRINKET NIJE GRAD U NJEMAČKOJ (MANJE LJUDI – VIŠE PROBLEMA)
Iako se broj stanovnika u županjskoj Posavini drastično smanjuje, problemi se povećavaju.
Odlazi najzdraviji dio populacije. Već smo u apsurdnoj situaciji da imamo veći broj zdravstvenih osiguranika nego stanovnika. Liječnici imaju manji broj pacijenata na papiru ali rade sa zahtjevnijim pacijentima, starijima, koji su bolesniji i s višestrukim dijagnozama, s vrećicama lijekova, koji češće moraju dolazi kod liječnika. Slično je i u Centru za socijalnu skrb, broj korisnika socijalne pomoći se smanjuje ali se korisnici nalaze u složenijim situacijama, većina će biti i doživotni korisnici socijalne pomoći, socijala postaje zarazna, prelazi s koljena na koljeno.
To je već drugi veliki udar na zdravstvene i socijalne usluge. Prvi val je bio nakon rata kada su Bosanci odlazili van raditi. Ostavljali su starije i nemoćne u županjskoj Posavini gdje su imali materijalna prava i osigurane kvalitetne usluge. Danas, radno sposobni Županjci uplaćuju vani zdravstveno i ne troše ga, a nemoćni ga troše u Županji, a ne uplaćuju.
DOŠO MEDO U DUĆAN (SOCIJALNI)
Ovako je pisalo na županjac.netu u travanju 2015. …Medo je počeo igrati i oko Županje. Neće biti dobro. Socijalne samoposluge i pučke kuhinje otvaraju se oko Županje. poveznica
Ovako je pisalo na županjac.netu u listopadu, 2016. SVAKI TREĆI ŽUPANJAC SIROMAŠAN
Jedan komentar ….Još jedan od pokazatelja siromaštva je i odobreni projekt GDCK Županja (8 milijuna kuna za gore spomenuti projekt FEAD). Plus za crveni križ, minus za sve ostale. Da i ne posadiš ništa ove godine, sljedeće će barem nešto izrasti. Uz takvu zemlju, ljudima u županjskoj Posavini treba pomoć u hrani. Više nego dovoljan dokaz da smo u nezavidnoj situaciji… Pazi sad. Samo troje gradskih vijećnika glasalo da se raspravlja o socijalnoj situaciji u Županji. Tad sam se čudom čudio nemoralnosti većine gradskih vijećnika. Sada, kad sve ovo malo produmam, čini mi se da jedino to troje vijećnika ne zna što se događa. Ostalima je valjda netko sve objasnio, pa da se vijećnici ne bi opetovano sekirali sa socijalnom slikom Županje, ništa od analize, pokri se ušima i šuti.
Ovako piše na županjac.netu u veljači 2017. (nastavljamo pratiti)
Slobodan Obradović
2 Comments
Anonimno
gradonačelnik je “obečao” bazene..!
županjci će moći umjesto u Savu skončati sa stilom u bazenu..!
idiot
nitko nije u stanju napraviti što on može obećati