Projekt „Korak bliže“- projekt Razmjene mladih Projekt “Korak bliže” (“One step closer”) je trilateralan projekt Razmjene mladih sa susjednim partnerskim zemljama, koji uključuje skupine mladih iz Hrvatske, Slovačke i Bosne i Hercegovine. Financiran je od strane Europske Komisije, posredstvom Agencije za mobilnost i programe Europske Unije, unutar programa Mladi na djelu, Akcija 1. Mladi u svijetu, Podakcija 3.1. Suradnja sa susjednim partnerskim zemljama Europske Unije – Razmjena mladih. Aktivnosti projekta provesti će se u odmaralištu Crvenog križa u Rogoznici u razdoblju od 9. rujna do 19.rujna 2013. godine, a sudjelovat će ukupno 52 osobe.
Ideja o projektu Razmjene mladih sa susjednim partnerskim zemljama došla je od samih korisnika i voditelja u Dnevnom boravku za skrb o osobama s mentalnim i intelektualnim oštećenjima, koji je dio aktivnosti Gradskog društva Crvenog križa Županja. Njihova želja i potreba za druženjem, upoznavanjem novih ljudi, stjecanjem prijateljstava, stjecanja znanja o drugim kulturama, povezivanjem s mladima iz drugih zemalja i kultura, te želja da se na poseban način obilježi ovogodišnji ulazak Republike Hrvatske u Europsku Uniju, te da se pobliže upoznaju s time što EU jeste i što za njih znači, potaknula je njihove voditelje na pronalaženje partnera koji bi dijelili slične ideje i čije organizacije bi imale slične vizije, ciljeve i korisnike.
Projekt pruža mladima s manje mogućnosti priliku istražiti različite kulture i povezati se sa njihovim vršnjacima iz različitih zemalja. Iz tog razloga u projekt su uključeni sudionici, voditelji i volonteri iz Dnevnog boravka za skrb o osobama s mentalnim i intelektualnim oštećenjima Gradskog društva Crvenog križa Županja, Udruženja „Radosti i druženja“ roditelja djece i mladih sa posebnim potrebama Unsko-sanskog kantona i općine Bihać te udruge Nadácia Krajina harmónie iz Slovačke. Glavne teme projekta su Europska osviještenost i invaliditet, kroz koje se proteže i glavni cilj projekta: podizanje kvalitete života mladih ljudi s manje mogućnosti, posebice mladih s invaliditetom i mladih iz ruralnih područja.
Kako su sudionici Razmjene mlade osobe s manje mogućnosti, posebice mladi s invaliditetom, posebno ih zanimaju prava i mogućnosti koje njihovi vršnjaci imaju u vlastitoj zemlji i u Europi, te kako se mogu za njih izboriti i unaprijediti svoju kvalitetu života. Za Projekt su naročito zainteresirani mladi s invaliditetom iz ruralnih područja, koji vrlo rijetko imaju mogućnosti sudjelovati u kulturnom, edukativnom i zabavnom životu zajednice.
Sudionici razmjene su mladi koji se često osjećaju socijalno isključeno, odbačeno i beznadno, a ovaj projekt daje im mogućnost da se trgnu iz svoje svakodnevice i iz uloge pasivnih promatrača svojega života preuzmu aktivnu ulogu u kreiranju vlastitog života i svojih mogućnosti. Sudjelujući u projektu, mladi će raditi na svojim komunikacijskim i socijalnim vještinama, proširiti svoje znanje engleskog jezika, upoznati se s pripadnošću EU, njezinim temeljnim vrijednostima i pravima koja im ona osigurava, predstaviti svoju kulturu i umjetnost i upoznavati tuđu, steći nova prijateljstva i na taj način proširiti svoju socijalnu mrežu i poboljšati svoje samopouzdanje, odnosno povećati kvalitetu života mladih s manje mogućnosti.