U sadržaj odnosno vrijeme opisano u knjizi, a bile su to 50-te i 60-te godine prošlog stoljeća, uveo je posjetitelje dvorane “Kristal – Sladorana” jedan od osnivača Šokačkog sijela i čovjek koji je zasigurno institucija Šećerane – Josip Barišić.
– Knjiga me vratila u to vrijeme pa su i moja sjećanja potaknuta autorovim živim opisima i preciznim lociranjem karkterističnih mjesta, ljudi i događaja ponovo snažno oživljena. Čitao sam je polako, često proživljavajući pojedine misli, činjenice i navode. Moram priznati da me je autor naveo da se sjećam i osjećam – zaključio je J. Barišić.
– Pokojni brat Miro govorio je kako bi bilo dobro nešto napisati o naselju, da ostane trag o njemu, njegovim ljudima i događajima. Za Zbornik Matice hrvatske napisao sam tekst o naselju koji je u suštini prvi dio knjige a slijedom događaja nastao je i drugi dio. Na početku knjige namjeravao sam naglasiti najširi društveni kontekst života u to vrijeme i fenomen života u naselju Šećerana uvijek u usporedbi sa onim drugim dijelom Županje – naglasio je autor knjige “Kolonija, Šećerana” Borislav Maričić.
O knjizi su govorili i poznati novinar, producent, scenarist i voditelj Martin Vuković te Zvonimir Stjepanović, predsjednik Komisije za kulturu grada Županja. Izdavač knjige je Gradska knjižnica Županja a sav prihod od prodaje ide u humanitarne svrhe, u korist Društvu za pomoć osobama sa posebnim potrebama “Golubovi” – Županja.
zupanja.hr